Streptomyces griseorubens o3'ten melanin üretimi ve süt teknolojisinde kullanılabilirliği
Melanin production from Streptomyces griseorubens o3 and its applicability in dairy technology
- Tez No: 1015499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BARAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Streptomyces griseorubens O3 suşundan asit ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen kahverengi melanin pigmentinin yapısal, fonksiyonel ve süt teknolojisindeki potansiyel kullanım özellikleri incelenmiştir. Ekstrakte edilen pigmentte ultraviyole görünür bölge (UV-Vis) spektrumunda melanin yapısına özgü absorbsiyon bantları gözlenmiştir. Pigment, UHT süte farklı konsantrasyonlarda (kontrol, 20 mg/L, 40 mg/L ve 60 mg/L) ilave edilerek sütün renk ve kimyasal (pH, titrasyon asitliği) özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Renk analizlerinde melanin konsantrasyonu arttıkça CIE L* değerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı, a* ve b* değerlerinde de anlamlı düşüşler meydana geldiği belirlenmiştir (p<0,05). Depolama süresi incelendiğinde, kontrol ve 20 mg/L konsantrasyonlarında renk parametrelerinde anlamlı bir değişim gözlenmezken, 60 mg/L konsantrasyonunda depolama süresi boyunca CIE L* ve b* değerlerinde anlamlı azalma, *a değerinde ise anlamlı artış saptanmıştır (p<0,05). Ekstrakte edilen melaninin antibakteriyel aktivitesi Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa PA01, Salmonella Typhimurium ATCC 14028 ve Bacillus cereus ATCC 6051 suşlarına karşı test edilmiştir. En yüksek antibakteriyel aktivite E. coli ATCC 25922 ve S. Typhimurium ATCC 14028 suşlarına karşı 12,3±0,5 mm zon çapı ile belirlenmiştir. Antioksidan aktivite, 2,2′-azino-bis (3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikal süpürme yöntemi ile belirlenmiştir. Analiz sonucunda melaninin belirgin antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, S. griseorubens O3 suşundan elde edilen kahverengi melanin pigmentinin doğal renk katkı maddesi olarak değerlendirilebileceğini ve aynı zamanda fonksiyonel biyolojik aktivitelere sahip olması nedeniyle gıda biyoteknolojisi açısından önemli bir potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, functional, and potential applications in dairy technology of a brown melanin pigment obtained from Streptomyces griseorubens O3 by acid extraction were investigated. The ultraviolet-visible region (UV-Vis) spectrum of the extracted pigment exhibited characteristic absorption bands specific to melanin.The pigment was added to UHT milk at different concentrations (control, 20 mg/L, 40 mg/L and 60 mg/L), and its effects on the physicochemical color and chemical (pH, titratable acidity) properties of milk were evaluated. Color analysis showed that increasing melanin concentration resulted in a statistically significant decrease in CIE L* values, along with significant reductions in a* and b* values (p < 0.05). During storage, no significant changes in color parameters were observed in the control and 20 mg/L groups, whereas in the 60 mg/L group, storage time caused a significant decrease in CIE L* and b* values and a significant increase in a* values (p < 0.05). The antibacterial activity of the extracted melanin was tested against Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa PA01, Salmonella Typhimurium ATCC 14028, and Bacillus cereus ATCC 6051. The highest antibacterial activity was observed against E. coli ATCC 25922 and S. Typhimurium ATCC 14028, with inhibition zone diameters of 12.3 ± 0.5 mm. Antioxidant activity was determined using the 2,2′-azino-bis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging assay, which demonstrated that the melanin exhibited notable antioxidant activity. These findings indicate that the brown melanin pigment derived from S. griseorubens O3 can be considered a natural colorant and, due to its functional biological activities, represents a promising candidate for applications in food biotechnology.