Turist rehberlerinin iletişim etkinliğinin kültürlerarası etkileşim ve kültürlenmeye etkisi: Incoming turlar örneği
The effects of communication effectiveness of tourist guides on intercultural interaction and acculturation: A sample of incoming tours
  1. Tez No: 1015519
  2. Yazar: SİBEL ÇAMDİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Turizmin, yalnızca bir seyahat deneyimi olmaktan öte farklı kültürlerin bir araya geldiği, karşılıklı anlayışın ve kültürel dönüşümün yaşandığı bir etkileşim alanı olduğunu söylemek mümkündür. Bu etkileşim sürecinde turist rehberleri ziyaretçilere destinasyonun tarihi, kültürel ve doğal değerlerini aktaran birer kültür elçisi işlevini üstlenerek gerçekleştirdikleri iletişim etkinliği aracılığı ile turistlerin kültürlerarası etkileşim ve kültürlenme deneyimlerini doğrudan biçimlendirmektedir. Bu doğrultuda, turist rehberlerinin iletişim etkinliğinin turistlerin kültürlerarası etkileşim ve kültürlenme düzeylerinin etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Buradan hareketle söz konusu ilişki incoming turlar özelinde incelenmiştir. Araştırmanın evrenini incoming turlar ile Antalya'ya gelen ve rehberli turlara katılım gösteren turistler oluşturmaktadır. Araştırma evreninin tamamına ulaşmanın sınırlı olması sebebi ile kolayda örnekleme tercih edilerek 373 turiste ulaşılmıştır Elde edilen verilerin analizinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, güvenilirlik analizleri, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesine dayalı yol analizi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler doğrultusunda turist rehberlerinin iletişim etkinliğinin kültürlerarası etkileşimde %60, kültürlenme üzerinde ise %42 oranında bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu bulgular doğrultusunda, araştırmanın her iki hipotezinin de desteklendiği ve turist rehberinin etkili iletişim becerilerinin turistlerin kültürlerarası etkileşim ile kültürlenme süreçlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları, turizm sektörü paydaşlarına yönelik çeşitli önerilerle desteklenmektedir. Bu bağlamda turist rehberlerinin iletişim becerilerinin ve kültürel yetkinliklerinin periyodik eğitimlerle geliştirilmesi, kültürlerarası farkındalığın artırılmasına yönelik etkinliklerin düzenlenmesi ve Türk kültürünün uluslararası alanda daha etkin biçimde tanıtılmasına yönelik strateji ve politikaların hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be argued that tourism represents not merely a travel experience but rather a dynamic field of interaction in which different cultures converge, mutual understanding is cultivated, and cultural transformation takes place. Within this interaction process, tourist guides assume the role of cultural ambassadors who convey the historical, cultural, and natural values of a destination to visitors, thereby directly shaping tourists' intercultural interaction and acculturation experiences through their communication effectiveness. In this regard, the present study aimed to reveal the effect of tourist guides' communication effectiveness on tourists' levels of intercultural interaction and acculturation. Accordingly, the aforementioned relationship was examined within the context of incoming tours. The research population comprised foreign tourists visiting Antalya through incoming tours, and 373 participants were reached via convenience sampling using a questionnaire as the data collection instrument. Exploratory and confirmatory factor analyses, reliability analyses, correlation analysis, and path analysis based on structural equation modeling were employed to analyze the collected data. The analyses conducted revealed that tourist guides' communication effectiveness exerted an effect of 60% on intercultural interaction and 42% on acculturation. Based on these findings, it was concluded that both hypotheses of the study were supported and that tourist guides' effective communication skills positively influence tourists' intercultural interaction and acculturation processes. The findings of the study are supported by various recommendations directed at tourism sector stakeholders. In this context, it is recommended that tourist guides' communication skills and cultural competencies be enhanced through periodic training programs, that events aimed at increasing intercultural awareness be organized, and that strategies and policies for more effective international promotion of Türkiye culture be put into practice.