Elektronik ağızdan ağıza iletişim ve yeşil marka imajı üzerindeki etkisi: Arçelik müşterileri üzerine bir çalışma
The impact of electronic word of mouth on the green brand image: A field study on a sample of Arçelik brand customers
  1. Tez No: 1015520
  2. Yazar: HAYA AL ELİWİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALAH ALDİN HAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, elektronik ağızdan ağıza iletişimin (eWOM) güvenilirlik, yoğunluk, pozitiflik ve negatiflik boyutlarının yeşil marka imajı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Arçelik müşterileriyle gerçekleştirilen saha çalışmasından elde edilen veriler, eWOM'un tüm boyutlarının marka imajını anlamlı düzeyde etkilediğini ortaya koymuştur. Analiz sonuçlarına göre özellikle güvenilir ve olumlu içerikler, yeşil marka imajının güçlenmesine önemli katkı sağlarken, olumsuz yorumların marka algısını zayıflattığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, dijital iletişim süreçlerinin marka imajı üzerindeki etkisini vurgulayan önceki araştırmalarla paralellik göstermektedir. Bu doğrultuda işletmelerin, çevresel sürdürülebilirlik mesajlarının inandırıcılığını artırmaya, olumsuz içeriklere zamanında ve etkili şekilde yanıt vermeye ve müşterileri olumlu deneyimlerini paylaşmaya teşvik etmeye odaklanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of electronic word-of-mouth (eWOM) and its various dimensions (credibility, intensity, positivity, negativity) on the green brand image, through a field study conducted on a sample of Arçelik customers. The statistical analysis revealed that all dimensions of eWOM have a significant effect on the green brand image, with credibility and positivity showing the strongest positive influence, while negative messages had a clear adverse effect. These findings are consistent with previous studies that highlighted the crucial role of eWOM in shaping brand image, especially in the environmental context, and emphasized the importance of credibility and positivity in building trust and fostering loyalty. The study recommends enhancing the credibility of digital environmental messages, effective management of negative content, and encouraging positive customer engagement to support the green brand image in the digital environment.