Grid mesh takviyeli çimentolu harç panellerin eğilme davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the flexural behavior of grid mesh reinforced cementitious mortar panels
- Tez No: 1015522
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, grid mesh tekstil takviyeli ince harç panellerde farklı lif türleri ve uygulama yöntemlerinin eğilme davranışı üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, aynı harç matrisi, benzer numune geometrisi ve aynı deney koşulları altında cam, bazalt ve karbon esaslı grid mesh takviyelerin eğilme dayanımına etkisini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu kapsamda tekstil takviyeler, harç içine gömülü ve epoksi ile yüzeye yapıştırılmış olmak üzere iki farklı yöntemle ince kesitli numunelere uygulanmıştır. Yaklaşık 34×10×2,5 cm boyutlarında üretilen numunelerin eğilme dayanımları üç nokta eğilme deneyi ile belirlenmiştir. Deney sonuçları, eğilme davranışının lif türü ve uygulama yöntemine bağlı olarak belirgin biçimde değiştiğini göstermiştir. Bazalt takviyeli numunelerde referans numunelere göre daha dengeli ve orta düzeyde artışlar elde edilmiştir. Cam takviyeli numunelerde uygulama yönteminin belirleyici olduğu görülmüş; gömülü uygulamada daha düşük ve değişken sonuçlar, yüzeye yapıştırılmış uygulamada ise daha yüksek eğilme dayanımları elde edilmiştir. Karbon takviyeli numunelerde her iki uygulama yönteminde de yüksek performans gözlenmiş, en yüksek değerler yüzeye yapıştırılmış 275 g/m² karbon grid mesh grubunda belirlenmiştir. Ayrıca bazı karbon numunelerinde çatlak sonrası yeniden yük alma davranışı gözlenmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler, gruplar arasında eğilme dayanımı bakımından anlamlı fark bulunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, ince kesitli tekstil takviyeli harç panellerde eğilme performansının yalnızca lif türüne değil; uygulama yöntemine, tekstilin konumuna ve ara yüz davranışına da bağlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different fiber types and application methods on the flexural behavior of grid mesh textile-reinforced thin mortar panels were experimentally investigated. The aim of the study is to comparatively evaluate the effect of glass, basalt, and carbon-based grid mesh reinforcements on flexural strength under the same mortar matrix, similar specimen geometry, and identical testing conditions. In this context, textile reinforcements were applied to thin-section specimens using two different methods: embedded in mortar and epoxy-bonded to the surface. The flexural strengths of the specimens, produced with approximate dimensions of 34×10×2,5 cm, were determined by three-point bending tests. The experimental results showed that the flexural behavior changed markedly depending on fiber type and application method. In basalt-reinforced specimens, more balanced and moderate increases were obtained compared to the reference specimens. In glass-reinforced specimens, the application method was found to be decisive; lower and more variable results were obtained in the embedded application, whereas higher flexural strength values were achieved in the surface-bonded application. In carbon-reinforced specimens, high performance was observed in both application methods, and the highest values were determined in the surface-bonded 275 g/m² carbon grid mesh group. In addition, post-cracking load recovery behavior was observed in some carbon specimens. Statistical evaluations showed significant differences among groups in flexural strength. Consequently, it was revealed that the flexural performance of thin-section textile-reinforced mortar panels'depends not only on fiber type, but also on application method, textile position, and interface behavior.