Cilt kanserlerinde brakiterapide uygulanmak üzere aplikatör tasarımı
Applicator design for brachytherapy in skin cancers
- Tez No: 1015532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ALPER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Radiology and Nuclear Medicine, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Radyoterapi cerrahi işleme uygun olmayan hastalar için bir alternatif çözüm gibi görünse de ülkemizde her ilde bu tedaviyi almak mümkün olmamaktadır. Çünkü radyoterapi tedavisi için kullanılan cihazlar pahalı ve kurulumu zor cihazlardır. Ülkemizde her ilde bu tedaviyi almak mümkün değildir. Buna kıyasla brakiterapi cihazları kurulumu kolay ve daha ekonomik cihazlardır. Brakiterapi tedavisi cerrahi ve radyoterapi yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha etkili ve daha ulaşılabilir olduğu görülmektedir. Brakiterapi tedavisin sağladığı bu avantajlar sayesinde cilt tümörleri tedavisinde uygulanabilesi fikri ortaya çıkmıştır. Tezimde cilt tümörlerinde brakiterapi uygulamasının etkinliğini arttırmak amacıyla çeşitli tasarım ve üretim yöntemleri kullanılarak tasarlanıp bireyselleştirilmiş aplikatör imal edilmesi ve tedaviler de kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Although radiotherapy seems to be an alternative solution for patients who are not suitable for surgical procedures, it is not possible to receive this treatment in every province in our country. Because the devices used for radiotherapy treatment are expensive and difficult to install. It is not possible to receive this treatment in every province in our country. In comparison, brachytherapy devices are easier to install and more economical. Brachytherapy treatment appears to be more effective and more accessible compared to surgery and radiotherapy methods. Thanks to these advantages provided by brachytherapy treatment, the idea that it can be applied in the treatment of skin tumors has emerged. My thesis is to design and manufacture individualized applicators and use treatments using various design and production methods in order to increase the effectiveness of brachytherapy application in skin tumors.