İşletmelerde çevre yönetimi ve BEKO Elektronik A.Ş. örneği
Environmental management in corporate and BEKO Electronic A.Ş. applications
- Tez No: 101554
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE ÇEVRE YÖNETİMİ VE BEKO ELEKTRONİK A.Ş. ÖRNEĞİ Alper Özcan İşletme Ana Bilim D ah Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2001 Danışman : Doç. Dr. Fermani MAVİŞ Dünyamız küresel anlamda pek çok çevre sorunuyla karşı karşıyadır. Çevresel kirliliğin nedeni ; doğal kaynakları edindiği teknolojiyle sınırsız kullanan, ekonomik gelişmeyi, karın en üst düzeye çıkarılmasını, büyümeyi ve tüketimi kaçınılmaz kılan, yanlış öngörü ve düşüncelerle çevreye zarar veren tutumlarını bir yaşam biçimi haline getiren insanoğludur. Eğer çevre sorunları ve çevre eğitimi ihtiyaçlarını temel belirleyicisi bireysel ve toplumsal ihtiyaçları ise, bu ihtiyaçlara mal ve hizmet üreterek cevap veren işletmeler bu konunun çözüm noktalarıdır. İşletmelerin hem bu ihtiyaçları karşılarken doğayı korumasına, hem de bireyleri bu yönde eğiterek yeni alışkanlıklar kazandırmasına gereksinim vardır. Bir işletmenin“ yeşil ”olması demek, o kuruluşun her biriminin sosyal ve çevresel sorumluluklarını kabul etmesi demektir. Çevreci bir yönetim üç basit adımla başlar ; kuruluşun mevcut alışkanlıkların gözden geçirmek, tüketimi azaltmak, kuruluş çapında bir politika benimseyerek tüm kamu oyu ile etkileşim sağlamak. İşletmeler için pek çok pratik çevre koruma uygulaması yöntemleri mevcuttur. Bu faaliyetler çevresel yönetim sistemleriyle desteklenmelidir. Sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak; çevresel yönetimin fırsatlarını avantaja çeviren doğa dostu“ yeşil işletmeler ”in faaliyet gösterdiği bir ekonomik sistemi işletebilmekten geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The earth faces many environmental problems in a global sense. The reason for environmental pollution is mankind. He uses natural resources limitless with his technology, makes economical development, profit maximization, growth and consumption inevitable; and makes his environment damaging habits a life style. If environmental problems and education needs eve determined by public and personal needs, companies which fulfills these needs are the solution of this subject. To protect the environment and educate individuals to provide new environment concerning habits is a necessity for companies. A company being“green”means that every aspect of the foundation accepts its social and environmental responsibilities. Environmental management starts with 3 basic steps; reviewing current habits of the company, decreasing consumption, interacting with public by means of company based politics. There are many practical environmental protection methods for companies. These activities must be supported with environmental management systems. Providing a continuous development is possible with managing an economical system, which nature friendly“green companies”activate.