Çok kriterli karar analizlerinden fuzzy- swara yaklaşımıyla toprak kalite indeks çalışması
Soil quality index study using the fuzzy-swara approach in multi-criteria decision analysis: Ladik/Samsun
  1. Tez No: 1015594
  2. Yazar: SÜMEYYA ECEM TONBUL ÇALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmasında, Samsun ili Lâdik ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve toplamda 332.7 dekarlık bir alanı kapsayan tarım arazilerinde, toprak kalitesinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikler açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan ve belirsizlik durumlarını dikkate alarak uzman görüşlerini nicel veriye dönüştürme yetisine sahip Pisagor Fuzzy-SWARA (Step-wise Weight Assessment Ratio Analysis) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma alanı genelinde, grit örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 106 farklı noktadan toprak örnekleri toplanmış olup, bu örneklerin 53 adedi yüzey (0–30 cm) ve 53 adedi ise yüzey altı (30–60 cm) derinliklerden alınmıştır. Alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan detaylı laboratuvar analizleri sonucunda, toprak kalitesini temsil ettiği kabul edilen ve literatürde yaygın olarak kullanılan toplam 19 farklı indikatör belirlenmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Bu indikatörler, Pisagor Fuzzy-SWARA yöntemi kapsamında uzman değerlendirmelerine dayalı olarak ağırlıklandırılmış ve her bir örnekleme noktasına ait toprak kalite indeks (TKİ) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, toprak kalitesinin yalnızca yüzeyde değil, derinlik boyunca da anlamlı farklılıklar gösterebildiğini ve alandaki toprak özelliklerinin mekânsal olarak heterojen bir dağılım sergilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kullanılan yöntem sayesinde uzman görüşlerinden kaynaklanan öznel belirsizliklerin matematiksel olarak modellendiği ve bu sayede elde edilen sonuçların hem güvenilirliğinin hem de karar verme süreçlerindeki uygulanabilirliğinin arttırıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, Pisagor Fuzzy-SWARA yaklaşımının, sürdürülebilir toprak yönetimi politikalarının oluşturulmasında ve yerel ölçekte tarımsal planlama kararlarının alınmasında etkin bir araç olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive assessment of soil quality was conducted within an agricultural area of 33.27 hectares located in the Ladik district of Samsun Province, focusing on the physical, chemical, and biological properties of the soil. For this purpose, the Pythagoras Fuzzy-SWARA (Step-wise Weight Assessment Ratio Analysis) method one of the multi-criteria decision-making techniques capable of incorporating expert opinions under uncertainty was employed. A total of 106 soil samples were systematically collected from the study area, comprising 53 surface samples (0–30 cm) and 53 sub-surface samples (30–60 cm). Detailed laboratory analyses were carried out on the collected samples, and 19 soil quality indicators commonly used in the literature to represent soil functionality were identified and evaluated. These indicators were weighted through the Pythagoras Fuzzy-SWARA method based on expert judgments, and a Soil Quality Index (SQI) was calculated for each sampling point. The findings revealed that soil quality varies not only at the surface but also significantly with depth, indicating a heterogeneous spatial distribution of soil properties across the study area. Furthermore, the application of the Pythagoras Fuzzy-SWARA approach allowed for the systematic modeling of subjective uncertainties stemming from expert evaluations, thereby enhancing the reliability of the results and their applicability in decision-making processes. In this context, the study demonstrates that the Pythagoras Fuzzy-SWARA method is an effective tool for supporting sustainable soil management practices and for informing site-specific agricultural planning and policy development at the local scale.