Bir kamu hastanesi uygulama örneğinde hastane bilgi yönetim sistemleri ve çalışanların bakış açılarının incelenmesi
The Analysis of hospital information management system and the point of view of the staff in a sample state hospital application
- Tez No: 101565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda giderek önem kazanan ve uygulama alanı bulan bilgisayarın, en yaygın kullanıldığı sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Bilgisayar kullanımının oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşması cağımızı bilgi çağına dönüştürürken, bu gelişmelerden toplumun her kesimi de büyük ölçüde etkilenmektedir. Ülkemizdeki hastane işletmeciliğindeki gelişmelere paralel olarak, çağdaş işletmeciliğin bilgisayar yardımı olmadan yapılamayacağı hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Hastanelerde sunulan sağlık hizmetinin en iyi şekilde verilebilmesi, gelir ve giderlerin izlenebilmesi, gelir kaçaklarının önlenmesi, kaynakların doğru yönlendirilmesi, hastane yönetimine stratejik kararlar vermek üzere bilgi sağlanması amaçlarını gerçekleştirebilmek için hastanelerde bilgi sistemlerinin kurulmasına ihtiyaç vardır. Bu araştırmanın amacı, bir kamu hastanesi olarak Hastane Bilgi Yönetim Sistemini kullanan Eskişehir Devlet Hastanesindeki iş akışı, personelin kullanılan bilgi sistemi hakkındaki düşünce ve beklentilerinin neler olduğunun incelenmesidir. Bu amaçla; Eskişehir Devlet Hastanesi personeline yönelik“Anket Formu”düzenlenerek, Hastane Bilgi Yönetim Sistemine bakış açıları, kullanım sıklıkları düşünce ve beklentileri meslek gruplarına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fields in which computers, which have gained an important role and an application in different fields, are used widely is the medical field. While the use of computers gives our time way to become an information age, all areas in society are to a great extent effected by this development. Parallel to the developments of hospital management in our country, it is surely accepted by everyone that modern managemet cannot be run without the help of computers. There is a need for establishment of information systems in hospitals to realize the aims, such as; providing an effective health service, following the income and expenses, preventing the deficiency of income, effective directing of resources, providing the hospital management whit the information of strategic decisions. The purposes of this study is to analyze the business administration and the thoughts and expectations of the staff at Eskişehir State Hospital where Hospital information Management Systems is used. Thus, a questionnaire for the staff at Eskişehir State Hospital is designed to find out their point of view about the Hospital Information Management System, their use of frequency and their thoughts and expectations according to their profession.