Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretimi A1 düzeyi ders kitaplarının söz varlığı açısından incelenmesi
A comparative analysis of vocabulary elements in A1-level Turkish and English language teaching textbooks
  1. Tez No: 1015656
  2. Yazar: İREM ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretiminde kullanılan A1 düzeyi ders kitaplarındaki söz varlığı unsurlarını incelemek ve iki dildeki söz varlığı unsurlarının benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın veri kaynağını, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen Yunus Emre Enstitüsü Yedi İklim Türkçe A1 ders kitabı ile Cambridge University Press tarafından yayımlanan Empower Second Edition Student's Book A1 ders kitabı oluşturmaktadır. Veriler, ders kitaplarında yer alan metinler ve etkinliklerin sistematik biçimde incelenmesi yoluyla elde edilmiştir. Belirlenen söz varlığı unsurları, araştırma sürecinde geliştirilen Söz Varlığı Belirtke Tablosu (SVBT) aracılığıyla kaydedilmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde MAXQDA 24.11 nitel veri analiz programı kullanılmış; kodlama, kategori oluşturma ve frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda söz varlığı unsurları; cins isimler, özel isimler, terimler, kalıp sözler, deyimler, atasözleri, ikilemeler, yansıma sözcükler, özlü sözler ve sayılar olmak üzere on kategori altında sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, her iki ders kitabında ortak söz varlığı unsurlarının bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Yedi İklim Türkçe A1 ders kitabında kalıp sözler, deyimler, atasözleri, ikilemeler, yansıma sözcükler ve özlü sözler gibi kalıplaşmış ve kültürel içerik taşıyan unsurların daha yoğun olduğu; Empower Second Edition Student's Book A1 ders kitabında ise toplam söz varlığı unsurları ile cins isimler, özel isimler, terimler ve sayılar gibi daha temel ve işlevsel dil birimlerinin daha fazla yer aldığı belirlenmiştir. Bu farklılığın, Türkçenin eklemeli dil yapısı, kalıplaşmış ifade geleneği ve kültürel aktarım özellikleri ile İngilizcenin analitik dil yapısı ve iletişim odaklı öğretim yaklaşımı arasındaki farklılıklardan kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the vocabulary elements in A1 level textbooks used in teaching Turkish and English as foreign languages, and to reveal the similarities and differences between the vocabulary elements in the two languages. The study was designed based on the document analysis model, one of the qualitative research methods. The data sources consist of the Yedi İklim Turkish A1 textbook published by the Yunus Emre Institute and the Empower Second Edition Student's Book A1 textbook published by Cambridge University Press, selected through purposive sampling. The data were collected through a systematic analysis of the texts and activities in the textbooks. The identified vocabulary elements were recorded using the Vocabulary Indicator Table developed during the research process and analyzed through content analysis. MAXQDA 24.11 qualitative data analysis software was used for coding, category development, and frequency analysis. Based on the data, vocabulary elements were classified into ten categories: common nouns, proper nouns, terms, formulaic expressions, idioms, proverbs, reduplications, onomatopoeic words, aphorisms, and numbers. The findings revealed that both textbooks contain common vocabulary elements. However, the Yedi İklim Turkish A1 textbook includes a higher frequency of culturally loaded and formulaic expressions such as formulaic expressions, idioms, proverbs, reduplications, onomatopoeic words, and aphorisms. In contrast, the Empower Second Edition Student's Book A1 textbook contains a greater number of overall vocabulary items, particularly common nouns, proper nouns, terms, and numbers. This difference is attributed to the agglutinative structure of Turkish, its strong tradition of formulaic expressions and cultural transmission, and the analytical structure of English, which is shaped by a more communication-oriented teaching approach.