FLT-3 mutasyonunun AML-M3 alt tipinde prognoz üzerine etkisi
The effect of FLT-3 mutation on prognosis in the AML-M3 subtype
- Tez No: 1015695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: FLT3 mutasyonları, akut miyeloid lösemide en sık görülen moleküler anomalilerden biri olup olumsuz klinik sonuçlarla ilişkilendirilmektedir. Ancak akut promiyelositik lösemide (APL/AML-M3) prognostik önemi halen tartışmalıdır. Bu çalışmada, FLT3 mutasyonlarının APL hastalarındaki klinik özellikler, tedavi yanıtı ve sağkalım sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli çalışmaya Ocak 2015–Mayıs 2025 tarihleri arasında APL tanısı almış ve FLT3 mutasyon durumu bilinen 84 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar FLT3 pozitif (n=21) ve FLT3 negatif (n=63) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik özellikler, laboratuvar bulguları, SANZ risk sınıfları, tedavi yanıtları ve sağkalım sonuçları analiz edildi. Genel sağkalım (GS) ve progresyonsuz sağkalım (PSK) Kaplan–Meier yöntemi ile değerlendirildi ve prognostik faktörler Cox regresyon modeli kullanılarak incelendi. Bulgular: FLT3 mutasyonu hastaların %25'inde saptandı. FLT3 pozitif hastalar, FLT3 negatif hastalara göre anlamlı derecede daha gençti (37,7±13,1 ve 48,2±14,2 yıl; p=0,011). FLT3 pozitif hastalarda beyaz küre sayısı (10.230 ve 1.620/µL; p<0,001) daha yüksek, trombosit sayısı ise daha düşük bulundu (23.000 ve 29.000/µL; p=0,016). Ayrıca yüksek riskli SANZ sınıflamasına sahip hasta oranı FLT3 pozitif grupta anlamlı olarak daha yüksekti (%57,1 ve %22,2; p=0,007). Hematolojik ve moleküler remisyon oranları FLT3 pozitif hastalarda daha düşük olmakla birlikte bu farklılıklar istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Genel mortalite FLT3 pozitif hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti (%52,4 ve %27,0; p=0,033). Kaplan–Meier analizinde FLT3 pozitif hastalarda genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalımın anlamlı derecede daha kötü olduğu gösterildi. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde FLT3 pozitifliği mortalite için bağımsız bir risk faktörü olarak saptandı (HR: 2,65; %95 GA: 1,06–6,66; p=0,038). Sonuç: FLT3 mutasyonları APL'de lökositoz, trombositopeni ve yüksek SANZ risk skoru gibi olumsuz klinik ve biyolojik özelliklerle ilişkilidir. Ayrıca FLT3 pozitifliği sağkalım sonuçlarını olumsuz etkileyen bağımsız bir prognostik faktör olarak görünmektedir. Bu bulgular, FLT3 mutasyon durumunun APL hastalarında risk sınıflandırması ve prognostik değerlendirmede dikkate alınması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: FLT3 mutations are among the most common molecular abnormalities in acute myeloid leukemia and have been associated with adverse clinical outcomes. However, their prognostic significance in acute promyelocytic leukemia (APL/AML-M3) remains controversial. This study aimed to evaluate the impact of FLT3 mutations on clinical characteristics, treatment response, and survival outcomes in patients with APL. Materials and Methods: This retrospective single-center study included 84 adult patients diagnosed with APL between January 2015 and May 2025 with available FLT3 mutation status. Patients were classified as FLT3 positive (n=21) or FLT3 negative (n=63). Demographic characteristics, laboratory findings, SANZ risk categories, treatment responses, and survival outcomes were analyzed. Overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) were assessed using Kaplan–Meier analysis, and prognostic factors were evaluated using Cox proportional hazards regression models. Results: FLT3 mutations were detected in 25% of patients. FLT3 positive patients were significantly younger than FLT3 negative patients (37.7±13.1 vs. 48.2±14.2 years, p=0.011). They presented with significantly higher white blood cell counts (10,230 vs. 1,620/µL, p<0.001), lower platelet counts (23,000 vs. 29,000/µL, p=0.016), and a higher frequency of high risk SANZ classification (57.1% vs. 22.2%, p=0.007). Although hematologic and molecular remission rates were lower among FLT3 positive patients, these differences did not reach statistical significance. Overall mortality was significantly higher in FLT3 positive patients (52.4% vs. 27.0%, p=0.033). Kaplan–Meier analysis demonstrated significantly inferior OS and PFS in FLT3 positive patients. In multivariable Cox regression analysis, FLT3 positivity independently predicted mortality (HR 2.65, 95% CI 1.06–6.66, p=0.038). Conclusion: FLT3 mutations are associated with adverse clinicobiological features and inferior survival outcomes in AML M3. Moreover, FLT3 positivity appears to be an independent prognostic factor for mortality. These findings support the incorporation of FLT3 mutation status into risk assessment strategies and highlight its potential prognostic value in contemporary AML-M3 management.