Mardin Artuklu Üniversitesi Çalışanlarının İnovasyona Ulaşmada Stratejik Yeteneklerinin Rolü.
The role of strategic capabilities in achieving innovation among employees at Mardin Artuklu University.
- Tez No: 1015696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mardin Artuklu Üniversitesi çalışanları nezdinde stratejik yeteneklerin (pazarlama yetenekleri, pazar bağlantı yetenekleri, bilgi teknik yetenekleri, teknolojik yetenekler ve yönetim yetenekleri) inovasyonun (hizmet yenilikçiliği, pazarlama inovasyonu, süreç yenilikçiliği, davranışsal yenilikçilik ve stratejik yenilikçilik) gerçekleştirilmesindeki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada betimsel-analitik yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini üniversitedeki tüm akademik ve idari personel (toplam 1.344 kişi) oluşturmaktadır. Evreni temsil etmek amacıyla tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle 300 katılımcıdan oluşan bir örneklem seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak temel araç olan anket kullanılmıştır. Araştırma amaçlarına ulaşmak için başta SPSS ve AMOS yazılımları kullanılarak yapılan Yol Analizi (Path Analysis) olmak üzere çeşitli istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen temel bulgular şunlardır: Araştırma örnekleminin görüşlerine göre hem stratejik yeteneklerin hem de inovasyonun genel düzeyi orta seviyededir. Stratejik yetenek boyutları arasında bilgi teknik yetenekleri ilk sırada yer alırken; inovasyon boyutları arasında pazarlama inovasyonu ön plana çıkmıştır. Sonuçlar, stratejik yeteneklerin inovasyonu gerçekleştirme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum, stratejik yeteneklere yapılan yatırımların, geleneksel operasyonlardan inovatif uygulamalara geçişin temel güvencesi olduğunu teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the role of strategic capabilities -comprising marketing capabilities, market-linking capabilities, information technology (IT) capabilities, technological capabilities, and managerial capabilities- in achieving innovation through its dimensions (service innovation, marketing innovation, process innovation, behavioral innovation, and strategic innovation) among employees at Mardin Artuklu University. The study adopted a descriptive-analytical approach. The study population consisted of all academic and administrative staff at the university, totaling (1,344) individuals. A proportional stratified random sample of (300) participants was selected to represent the population. A questionnaire was employed as the primary data collection tool. To achieve the research objectives, various statistical methods were utilized, most notably Path Analysis using SPSS and AMOS software. Key Findings: The overall level of both strategic capabilities and innovation was perceived as moderate by the study sample. IT capabilities ranked first among the strategic capability dimensions, while marketing innovation emerged as the leading dimension of innovation. The results revealed a statistically significant positive impact of strategic capabilities on achieving innovation. This confirms that investing in strategic capabilities serves as a fundamental guarantee for transitioning from traditional operations to innovative practices.