Prostat ve mesane kanseri hastalarının idrarında telomer uzunluğu ve telomeraz ilişkili miRNA'ların araştırılması
Investigation of telomere length and telomerase-related miRNAs in the urine of prostate and bladder cancer patients
- Tez No: 1015697
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKİPRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prostat ve mesane kanseri hastalarının idrar örneklerinde telomer uzunluğu ile telomeraz ilişkili mikroRNA (miRNA) ekspresyon düzeylerini araştırmak ve bu belirteçlerin non-invaziv biyobelirteç potansiyelini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya prostat kanseri, mesane kanseri ve sağlıklı kontrol grubundan bireyler dahil edilmiştir. İdrar örneklerinden hücre dışı serbest DNA ve total RNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Telomer uzunluğu RT-PZR yöntemiyle, hsa-miR-138-5p, hsa-miR-124-3p, hsa-miR-183-5p ve hsa-miR-155-5p ekspresyon düzeyleri ise RT-PZR yöntemiyle analiz edilmiştir. Veriler ΔCt yöntemi ile değerlendirilmiş; istatistiksel analizlerde korelasyon, lojistik regresyon ve ROC eğrisi analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Prostat kanseri grubunda miR-124-3p ekspresyon düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklılık göstermiştir (p=0,043). Telomer ve telomeraz ilişkili miRNA'lardan oluşturulan 5'li panel, prostat kanseri ile sağlıklı kontrollerin ayrımında yüksek tanısal performans göstermiştir (AUC=0,817). Aynı panelin düşük ISUP dereceli prostat kanseri olgularını sağlıklı bireylerden ayırt etmede (AUC=0,863) ve perinöral invazyon varlığını öngörmede yüksek duyarlılığa sahip olduğu saptanmıştır (AUC=0,857; sensitivite %92,86). Mesane kanseri grubunda ise panel orta düzeyde ayırt edici performans göstermiştir (AUC=0,673). Sonuç: Elde edilen bulgular, idrar kaynaklı telomer ve telomeraz ilişkili miRNA'ların özellikle kombine biyobelirteç paneli şeklinde değerlendirildiğinde prostat kanserinin non-invaziv tanısında ve agresif biyolojik özelliklerinin öngörülmesinde potansiyel klinik değer taşıyabileceğini göstermektedir. Daha geniş örneklemli çalışmalar ile sonuçların doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate telomere length and telomerase-associated miRNA expression levels in urine samples of prostate and bladder cancer patients and to evaluate the potential of these markers as non-invasive biomarkers. Materials and Methods: The study included individuals with prostate cancer, bladder cancer, and healthy controls. Cell-free DNA and total RNA were isolated from urine samples. Telomere length was analyzed using RT-PCR, while the expression levels of hsa-miR-138-5p, hsa-miR-124-3p, hsa-miR-183-5p, and hsa-miR-155-5p were evaluated using RT-PCR. Data were analyzed using the ΔCt method, and statistical analyses included correlation, logistic regression, and ROC curve analyses. Results: miR-124-3p expression levels showed a significant difference in the prostate cancer group compared to the control group (p=0.043). The 5-marker panel consisting of telomere and telomerase-associated miRNAs demonstrated high diagnostic performance in distinguishing prostate cancer patients from healthy controls (AUC=0.817). The same panel also showed high performance in distinguishing low-ISUP-grade prostate cancer patients from healthy individuals (AUC=0.863) and demonstrated high sensitivity in predicting the presence of perineural invasion (AUC=0.857; sensitivity 92.86%). In the bladder cancer group, the panel showed moderate discriminative performance (AUC=0.673). Conclusion: The findings suggest that urine-derived telomere and telomerase-associated miRNAs, particularly when evaluated as a combined biomarker panel, may have potential clinical value in the non-invasive diagnosis of prostate cancer and in predicting aggressive biological features. Further studies with larger sample sizes are needed to validate these findings.