Endodontide apikal debris ekstrüzyonunun bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 1015726
  2. Yazar: ŞULE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN CAN ÇANAKÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, apikal debris ekstrüzyonu konusunda en etkili yayınları ve etkili aktörleri (yazarlar, ülkeler/bölgeler ve dergiler) belirlemek, ayrıca yayın ve atıf eğilimlerini incelemek için bibliyometrik bir analiz gerçekleştirmektir. Gereç ve Yöntem: Elektronik literatür taraması Web of Science Core Collection (WoSCC) veri tabanında gerçekleştirilmiştir. Taramada“debris”,“apical extrusion”,“apically extruded debris”,“debris extrusion”,“apical debris extrusion”ve“endod*”anahtar terimlerini içeren bir arama stratejisi kullanılmış, kapsamlı veri elde etmek amacıyla herhangi bir filtre uygulanmamıştır. Dahil edilen çalışmalardan yayın yılı, dergi, etki faktörü, indeks bilgisi, makale türü, yazar sayısı, anahtar kelimeler, açık erişim ve finansman durumu, atıf sayısı ve atıf yoğunluğu gibi bibliyometrik veriler elde edilmiştir. Ağ analizleri ve bibliyometrik görselleştirmeler VOSviewer yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş, istatistiksel analizler ise Stata 19.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Birincil tarama sonucunda 1742 yayın elde edilmiş, değerlendirmeler sonucunda 256 makale analize dahil edilmiştir. Yayınların büyük çoğunluğunu orijinal araştırma makaleleri oluşturmuş olup, en fazla yayın 2024 yılında yapılmıştır. En üretken dergiler Journal of Endodontics ve International Endodontic Journal olarak belirlenirken, en fazla yayın yapan ülkenin Türkiye olduğu saptanmıştır. Makale yaşı azaldıkça atıf sayısı ve atıf yoğunluğunun azaldığı, dergi etki faktörü arttıkça ise bu değerlerin arttığı görülmüştür (p<0,001). Sonuç: Bu bibliyometrik analiz, apikal debris ekstrüzyonu alanındaki bilimsel üretimin yıllar içerisinde belirgin şekilde arttığını göstermiştir. Çalışmaların büyük kısmının belirli dergi ve ülkelerde yoğunlaştığı, atıf sayısı ve yoğunluğunun ise özellikle makale yaşı ve dergi etki faktörü ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, apikal debris ekstrüzyonu alanındaki mevcut araştırma eğilimlerini ve bilimsel etkiyi ortaya koyarak gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to perform a bibliometric analysis to identify the most influential publications and key actors (authors, countries/regions, and journals) in the field of apical debris extrusion and to examine publication and citation trends. Materials and Methods: An electronic literature search was conducted in the Web of Science Core Collection (WoSCC) database. A search strategy including the terms“debris”,“apical extrusion”,“apically extruded debris”,“debris extrusion”,“apical debris extrusion”, and“endod*”was used, and no filters were applied to obtain comprehensive data. Bibliometric data, including publication year, journal, impact factor, index information, article type, number of authors, keywords, open-access and funding status, citation count, and citation density, were extracted from the included studies. Network analyses and bibliometric visualizations were performed using VOSviewer software, while statistical analyses were conducted using Stata 19.0. Results: A total of 1,742 publications were identified through the initial search, and 256 articles were included in the final analysis. Original research articles constituted the majority of the publications, with the highest number of publications recorded in 2024. The most productive journals were Journal of Endodontics and International Endodontic Journal, while Türkiye was identified as the most productive country. Citation count and citation density decreased as article age decreased, whereas both metrics increased with increasing journal impact factor (p<0.001). Conclusion: This bibliometric analysis demonstrated a substantial increase in scientific production related to apical debris extrusion over time. The findings revealed that publications were concentrated in specific journals and countries, and that citation count and citation density were particularly associated with article age and journal impact factor. These results provide insight into current research trends and scientific impact in the field of apical debris extrusion and may serve as a guide for future research.