Sistemik izotretinoin tedavisi alan akne hastalarında trigliserid glukoz indeksinin, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol / yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol oranının ve insülin direnci için metabolik skorun değerlendirilmesi
- Tez No: 1015744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Akne vulgaris kronik seyirli inflamatuvar bir deri hastalığıdır. İzotretinoin, keratinosit proliferasyonu, artmış sebum üretimi, C. acnes kolonizasyonu ve inflamasyon üzerinde etkili olan bir tedavidir. Bununla birlikte, izotretinoin serum lipid düzeylerinde değişikliklere neden olabilmektedir. Son yıllarda kardiyometabolik hastalık riskinin değerlendirilmesinde, TyG, METS-IR ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranı gibi biyobelirteçlerin kullanımı bildirilmiştir. Bu çalışmada sistemik izotretinoinin serum lipid düzeyleri ve kardiyometabolik biyobelirteçlere olan etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada sistemik izotretinoin tedavisi almış 98 akne hastasının klinik verileri, tedavi başlangıcındaki ve üç aylık tedavi sonrasındaki serum trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve açlık glukoz düzeyleri ile TyG, METS-IR ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 20,3±2,3 olan 82 (%83,7) kadın ve 16 (%16,3) erkek hasta dahil edilmiştir. İzotretinoin tedavisi sonrasında hastaların ortalama serum trigliserid (p<0,001) ve LDL kolesterol (p<0,001) düzeylerinde, TyG (p<0,001), METS-IR (p=0,036) ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranında (p<0,001) istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. Bununla birlikte, ortalama serum HDL kolesterol (p=0,843) ve açlık glukoz (p=0,928) düzeylerinde anlamlı değişiklik izlenmemiştir. Ayrıca izotretinoin tedavisi öncesinde yüksek trigliserid ve LDL kolesterol düzeyi olan hasta sayısında tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (sırasıyla p=0,006, p<0,001). Tedavi sonrasında erkek hastalarda kadın hastalara kıyasla serum trigliserid (p=0,013), TyG (p=0,019) ve METS-IR (p<0,001) düzeyleri istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek, HDL kolesterol düzeyi (p<0,001) daha düşük bulunurken, ortalama serum LDL kolesterol (p=0,176), açlık glukoz (p=0,530) seviyesi ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranı (p=0,135) açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Bununla birlikte, izotretinoin dozu ile serum lipid düzeyleri ve TyG, METS-IR ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranında meydana gelen değişim arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak çalışmamız, izotretinoin tedavisinin serum trigliserid ve LDL kolesterol düzeylerine, TyG, METS-IR ve LDL kolesterol/HDL kolesterol oranına etki edebileceğini göstermektedir. Bu nedenle izotretinoin tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar açısından risk faktörü taşıyan akne hastalarında lipid parametrelerine ek olarak ilgili biyobelirteçlerin izlenmesi, hastaların erken dönemde ve daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory skin disease. Isotretinoin is a treatment effective on keratinocyte proliferation, increased sebum production, C. acnes colonization and inflammation. However, isotretinoin may lead to alterations in serum lipid levels. In recent years, the use of biomarkers such as TyG, METS-IR and LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio has been reported in the assessment of cardiometabolic disease risk. This study aimed to investigate the effects of systemic isotretinoin on serum lipid levels and cardiometabolic biomarkers. Within this study, 98 acne patients who received systemic isotretinoin treatment were retrospectively evaluated for clinical data, serum triglyceride, LDL cholesterol, HDL cholesterol and fasting glucose levels, TyG, METS-IR and the LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio before the initiation and three months after treatment. The study included 82 (83.7%) female and 16 (16.3%) male patients, with a mean age of 20.3±2.3 years. Following isotretinoin treatment, a statistically significant increase was observed in mean serum triglyceride (p<0.001) and LDL cholesterol (p<0.001) levels, as well as TyG (p<0.001), METS-IR (p=0.036) and LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio (p<0.001). However, no significant changes were observed in mean serum HDL cholesterol (p=0.843) and fasting glucose (p=0.928) levels. In addition, the number of patients with elevated triglyceride and LDL cholesterol levels increased significantly following treatment compared to baseline (p=0.006 and p<0.001, respectively). After treatment, male patients had statistically significantly higher serum triglyceride (p=0.013), TyG (p=0.019), and METS-IR (p<0.001) levels and lower HDL cholesterol levels (p<0.001) compared to female patients, while no significant differences were found in mean serum LDL cholesterol (p=0.176), fasting glucose (p=0.530) levels, and the LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio (p=0.135). Moreover, no significant correlation was observed between isotretinoin dose and changes in serum lipid levels and TyG, METS-IR and LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio. In conclusion, our study revealed that isotretinoin treatment may affect serum triglyceride and LDL cholesterol levels, TyG, METS-IR, and the LDL cholesterol/HDL cholesterol ratio. Therefore, during isotretinoin treatment, monitoring relevant biomarkers alongside lipid parameters in acne patients at risk for cardiovascular and metabolic diseases may contribute to earlier and more comprehensive patient assessment.