Muhasebe meslek mensuplarının elektronik vergi uygulama algılarının vergi uyumuna etkisi: İzmir ili örneği
The effect of accounting professionals perceptions of electronic tax applications on tax compliance: The case of İzmir city
- Tez No: 1015810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BENGİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Vergi idarelerinde dijital dönüşüm süreci, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte hız kazanmış ve kamu mali yönetiminde köklü değişimlere yol açmıştır. Bu kapsamda elektronik vergi uygulamaları, vergi idarelerinin temel bir bileşeni haline gelmiş ve vergi süreçlerinin yürütülme biçimini yeniden şekillendirmiştir. E-vergi uygulamaları, vergi süreçlerini daha hızlı, şeffaf ve izlenebilir hale getirerek mükellef davranışlarını etkilemekte; bu etkinin düzeyi ise sürecin uygulayıcıları olan muhasebe meslek mensuplarının görüşleri doğrultusunda daha somut biçimde değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada, elektronik vergi uygulamalarının vergi uyumu üzerindeki etkileri muhasebe meslek mensuplarının bakış açısından incelenmiştir. Çalışmada anket yoluyla elde edilen verilere frekans analizi, ANOVA ve regresyon uygulanmıştır. Analiz bulguları, muhasebe meslek mensuplarının değerlendirmeleri çerçevesinde, elektronik vergi uygulamalarına ilişkin faktörlerin vergi uyumuna olumlu katkı sağladığı ve dijitalleşmenin vergi uyumunu destekleyici bir unsur olarak algılandığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax administrations have accelerated their digital transformation processes with the widespread adoption of information and communication technologies, leading to profound changes in public financial management. In this context, electronic tax applications have become a fundamental component of tax administrations, reshaping how tax processes are conducted. E-tax applications make tax processes faster, more transparent, and more traceable, thereby influencing taxpayer behavior. The extent of this impact can be more concretely evaluated based on the perspectives of process practitioners and accounting professionals. This study examines the effects of electronic tax applications on tax compliance from the perspective of accounting professionals. The survey data were analyzed using frequency analysis, ANOVA and regression methods. The analysis findings indicate that, according to the assessments of accounting professionals, factors related to electronic tax applications positively contribute to tax compliance, and digitalization is perceived as a supportive element for tax compliance.