Resveratrolün glioblastom hücre hatlarında midnolin yolağı ve açlık stres yanıtına etkisi
Effect of resveratrol on the midnolin pathway and fasting stress response in glioblastoma cell lines
- Tez No: 1015841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMETALİ TİBATAN, DOÇ. DR. SERAP ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, resveratrolün kanser hücreleri üzerindeki etkilerini ve midnolin ile ubikitin protein yolakları arasındaki çakışma-noktasını araştırmayı amaçlamıştır. Bu nedenle, glioblastoma (U87) hücre hatları açlık stresi ve artan resveratrol derişimlerine maruz bırakılmış ve IC50 değerleri, stress uygulanan grup ve normal hücreler için sırasıyla 77,6 µM ve 234 µM olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, hücre göçü, nükleus morfolojisi ve protein ekspresyon seviyeleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, açlığın glioblastoma hücre hattının resveratrol duyarlılığını artırdığını ortaya koymuştur. Hücre göçünün baskılanması ve hücre nüklesunda meydana gelen morfolojik bozulmalar, sitotoksikolojik bulgular ile uyumlu bulunmuştur. İlaveten, resveratrolun, derişime bağlı olarak midnolin ekspresyon seviyelerini değiştirebileceği saptanmıştır. Bu sonuçlar, açlık stresinin kanser hücre hattını resveratrol'e karşı direnç mekanizmasına duyarlı hale getirebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, açlık stresi midnolin seviyelerini baskılamış ve resveratrol direncini ortadan kaldırmıştır. Resveratrolün hem toksik olmayan hem de toksik seviyelerinde midnolin ekspresyonu önemli ölçüde azalma göstermiştir (p < 0,05; p < 0,01). Resveratrolün IC50 derişimi ile açlık durumu olmayan normal grupta, midnolin seviyeleri %25 oranında azalma göstermiştir. Bunun sebebi olarak, ubikitin aracılı protein yıkım süreci aktive olması ve hücre proteostazının, ubikitin seviyelerinin artması ve midnolin seviyelerinin baskılanması gösterilebilir. Açlık stresi sitotoksikolojik sonuçlara katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, açlık stresinin resveratrolün antikanser etkisini artırabileceğini ve kanser hücrelerinin ilaç direncini ortadan kaldırabileceğini ortaya koymaktadır. Böylelikle açlık stresinin bu mekanizma yoluyla sitotoksik yanıtları artırıp artırmadığı araştırılmıştır. Bulgular, ilaç uygulaması ve fizyolojik stres faktörlerinin birlikte-kanser tedavisine yönelik yeni yaklaşımlar geliştirmek için önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of resveratrol on cancer cells and cross-talk between midnolin and ubiquitinprotein pathways. Therefore, glioblastoma (U87) cell lines were exposed to fasting stress and increasing concentrations of resveratrol, and IC50 values were detected as 77.6 µM and 234 µM for the starved group and normal group cells, respectively. Moreover, cell migration, nucleus morphology, and protein expression levels were evaluated. Findings revealed that fasting increases the sensitivity of the glioblastoma cell line to resveratrol. Suppression of cell migration and deformation of the cell nucleus were found as parallel to cytotoxicological findings. Additionally, resveratrol can change the midnolin expression levels depending on the concentration. This result renders the cancer cell line susceptible to the adaptive resistance mechanism against the resveratrol. However, fasting stress was suppressive on midnolin levels and negated the resveratrol resistance. Midnolin expression significantly decreased in both of non-toxic and toxic levels of resveratrol (p < 0.05; p < 0.01). In the normal group, which had no fasting with IC50 of the resveratrol, midnolin levels were decreased by 25%. The ubiquitin-mediated protein degradation process, on the other hand, might have been activated and cellular proteostasis abolished due to increasing levels of ubiquitin, along with suppressed levels of midnolin. Fasting stress contributed to cytotoxicological results. As a result, study results showed that fasting stress might increase the anti-cancerous effect of the resveratrol and negate the drug resistance of the cancer cells. Thus, it has been investigated whether starvation stress enhances cytotoxic responses via this mechanism. The findings suggest that drug administration and physiological stress factors together could be important for developing new approaches to cancer treatment.