Fasyal demodikozisli hastalarda deri bariyer fonksiyonunun ve tedavi ile deri bariyer fonksiyonundaki değişikliklerin elektrik impedans spektroskopi ile araştırılması
Investigation of skin barrier function and treatment-induced changes in skin barrier function in patients with facial demodicosis using electrical impedance spectroscopy
  1. Tez No: 1015842
  2. Yazar: ADİL ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRE SEDA ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Demodeks, kıl folikülleri ve pilosebase ünitelerde yerleşim gösteren, inflamatuvar süreçleri tetikleyerek deri bariyer fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilen yaygın bir ektoparazittir. Bu çalışmanın amacı, demodikozis hastalarında deri bariyer fonksiyonlarının elektrik impedans spektroskopisi (EİS) ile değerlendirilmesi, sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve tedavi öncesi ile sonrası değişimlerin analiz edilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Temmuz 2025–Ocak 2026 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve demodikozis tanısı alan 26 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 26 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Lokalizasyon kaynaklı değişkenliği en aza indirmek amacıyla tüm katılımcılarda alın, yanak ve çene bölgeleri standart ölçüm alanları olarak belirlenmiş ve ölçümler bu bölgelerden gerçekleştirilmiştir. Demodeks yoğunluğu standart yüzeyel deri biyopsisi ile, deri bariyer fonksiyonları EİS ile değerlendirilmiştir. Hasta grubunda değerlendirmeler tedavi öncesi ve üçüncü ayda tekrarlanmıştır. BULGULAR: Hasta grubunda kızarıklık, yanma-batma, kepeklenme/pullanma, kaşıntı ve pütürlenme gibi yakınmalar ile klinik ve dermoskopik bulgular anlamlı olarak daha sık saptanmıştır (p<0.05). EİS değerlendirmesinde yanak lokalizasyonunda MIX ve Max Phase parametrelerinde hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunurken (p<0.01), Z1 parametresinde anlamlı fark izlenmemiştir (p=0.090). Alın ve çene lokalizasyonlarında ise değerlendirilen parametrelerin hiçbirinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Antiakarisidal tedavi sonrası demodeks yoğunluğunda anlamlı azalma ile birlikte hastaların yakınmalarında, klinik ve dermoskopik bulgularında gerileme saptanmıştır. EİS ölçümlerinde, tedavi sonrası yanak lokalizasyonunda MIX (p=0.015) ve Max Phase (p=0.043) değerlerinde anlamlı artışlar saptanırken, Z1 parametresinde değişiklik izlenmemiştir (p=0.976). Alın ve çene bölgelerinde ise tedavi öncesi ve sonrası ölçümler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). SONUÇ: Demodikozis hastalarında deri bariyer fonksiyonlarının özellikle yanak bölgesinde bozulduğu ve bu bozulmanın antiakarisidal tedavi ile kısmen düzeldiği gösterilmiştir. Bulgular, bariyer disfonksiyonunun demodeks yoğunluğu ile birlikte bölgesel biyofiziksel özelliklerle de ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Demodex is a common ectoparasite that inhabits hair follicles and pilosebaceous units and may impair skin barrier function by triggering inflammatory processes. The aim of this study was to evaluate skin barrier function in patients with demodicosis using electrical impedance spectroscopy (EIS), to compare the findings with those of healthy controls, and to analyze changes before and after treatment. MATERIALS AND METHODS: A total of 26 patients diagnosed with demodicosis who presented to the Koç University Department of Dermatology and Venereology between July 2025 and January 2026, and 26 age- and sex-matched healthy volunteers were included in the study. To minimize site-related variability, measurements were standardized to the forehead, cheek, and chin regions in all participants. Demodex density was assessed by standardized skin surface biopsy, and skin barrier function was evaluated using EIS. In the patient group, assessments were performed before treatment and at the third month of therapy. RESULTS: Symptoms such as erythema, burning/stinging, scaling/flaking, pruritus, and skin roughness, as well as clinical and dermoscopic findings, were significantly more frequent in the patient group (p<0.05). In EIS analysis, significant differences between patients and controls were observed in the MIX and Max Phase parameters at the cheek region (p<0.01), whereas no significant difference was found in the Z1 parameter (p=0.090). No significant differences were observed in any parameters at the forehead and chin regions (p>0.05). Following anti-acaricidal treatment, a significant reduction in Demodex density was accompanied by improvement in symptoms and clinical and dermoscopic findings. EIS measurements demonstrated significant increases in MIX (p=0.015) and Max Phase (p=0.043) values at the cheek region after treatment, while no significant change was observed in the Z1 parameter (p=0.976). No significant differences were found between pre- and post-treatment measurements at the forehead and chin regions (p>0.05). CONCLUSIONS: Skin barrier function is impaired in patients with demodicosis, particularly in the cheek region, and this impairment partially improves following antiacaricidal treatment. These findings suggest that barrier dysfunction may be associated not only with Demodex density but also with regional biophysical properties.