Resveratrolün kalp ve damar işlevleri üzerine etkileri
Effects of resveratrol on the heart and vessel functions
- Tez No: 123889
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DEMİREL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
66 5. ÖZET Bu çalışmada sıçan izole sağ atriyum, sol papiller kas ve aortasına resveratrolün etkileri ve etki mekanizmaları araştırıldı, izole doku mekanik yanıtları organ banyosunda değerlendirildi. Hücre içi serbest kalsiyum düzeyleri spektrofluorometrik yöntemle ölçüldü. Aksiyon potansiyeli Ölçümleri mikropipet tekniği ile incelendi. Endoteli sağlam bırakılmış torasik aorta halkalarında resveratrol (10“4 M), endotele bağımlı gevşeme yapan asetilkolin (10”9-10~5 M) gevşeme yanıtlarını artırdı. Endotelden bağımsız damar gevşemelerine neden olan sodyum nitroprussid (10“8-10'4 M) gevşeme yanıtları, resveratrol (10”4 M) varlığında anlamlı olarak değişmedi. Resveratrol sıçan mitral kapak üzerindeki tek sıra endotel hücrelerinde asetilkolin (10“5 M) uyarısı ile oluşturulan hücre içi kalsiyum artışını potansiye etti. Bu potansiasyon ATP duyarlı potasyum kanal inhibitörü glibenklamid (3x1 0”6 M) ile engellendi. Endotelsiz torasik aorta halkalarında KCI (10-60 mM) kasılma yanıtları resveratrol (10-4 M) ile baskılandı. Resveratrol'ün KCI kasılma yanıtlarını baskılayıcı etkisini kalsiyumla aktive olan potasyum kanal blokürü TEA (5 mM), ATP duyarlı potasyum kanal blokürü glibenklamid (3 fiM), sodyum potasyum ATPaz pompa inhibitörü ouabain (10“4 M) ve nonspesifik Cox inhibitörü indometazin (10”5 M) değiştirmedi.67 Endoteli çıkarılmış aortada fenilefrin (10“9-10”5 M) kasılma yanıtlarını resveratrol (10“4 M) azalttı. Voltaj bağımlı kalsiyum kanalları blokürü nitrendipin (10”6 M) varlığındada, resveratrol (10“4 M) fazladan kasılmaları engelledi. Kalsiyum iyonofor A23187 (10-1 0”5 M) ile tetiklenen endotelsiz düz kas kasılmalarıda resveratrol (10“4 M) ile engellendi. Resveratrol (10”4 M) izole aorta düz kas hücrelerinde KCI (90 mM) ile uyarılan hücre içi serbest kalsiyum düzeylerini anlamlı olarak değiştirmedi. Resveratrol'ün l0-10-I0-4 M derişimi sağ atriyum ve sol papiller kasının kasılma yanıtlarını anlamlı olarak azalttı, kalp hızını etkilemedi, isoprotrenol'ün (10“10-10”7 M) sağ atriyum kasılma yanıtları resveratrol (10“4 M) ile artırdı, sol papiller kas kasılma yanıtları ve kalp hızını etkilemedi. Sıçan kalbi sol atriyumunda resveratrol (10”4 M) zar potansiyelinin süresini kısalttı. Resveratrol'ün bu etkisi TEA ve glibenklamid ile değişmedi. Tüm bu sonuçlar kardiyovasküler sistemde resveratrolün farklı hücreleri farklı mekanizmalarla etkilediğini göstermektedir. Endotel hücrelerinde hücre içi serbest kalsiyum düzeyini artırarak NO salınımına neden olurken, damar düz kasında kalsiyum düzeyini değil aktin-miyozin etkileşmelerini değiştirerek kasılmaları baskı lamaktad ır. Kalp kasında ise kasılmaların baskılanması aksiyon potansiyeli süresinin kısalmasına bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
68 6. SUMMARY The aim of this study is to investigate the mechanism behind the effects of resveratrol on cardiovascular system. Mechanic responses of isolated tissues were evaluated in the organ bath. Intracellular free calcium levels were measured by spectrofluorometric method. Micropipet technique was used to measure membrane potantial. Resveratrol (10“4 M) potentiated acethylcoline-induced relaxation of the thoracic aorta, but had no effect on sodium nitroprusside-induced relaxation. Resveratrol (10”4 M) potentiated acethylcoline-induced (10“5 M) intracellular free calcium increasement in endothelium on the mitral valv. This potentiation was inhibited by glybenclamide (3x1 0”6 M). KCI-induced (10-60 mM) contractions of endothelium denuded aorta rings were depressed by resveratrol (10“4 M) The effect of resveratrol (10”4 M) on KCI-induced contractions were not changed by TEA (5x1 0“3 M), glybenclamide (3x1 0”6 M), ouabain (10“4 M), indomethasin (10”5 M). Resveratrol (10“4 M) reduced the phenylephrine-induced (10”9-10“5 M) contractions in endothelium denuded aorta rings.69 Resveratrol (10”4 M) caused additional inhibition depressed of the nitrendipine induced (10“12 M) inhibition of the phenylephrine contractions. The smooth muscle contractions induced by calcium ionophore were inhibited by resveratrol (10”4 M). Intracellular free calcium increasement in vascular smooth muscle induced by KCI was not changed significantly by resveratrol (10“4 M). The resting tension of isolated right atrium and the contraction of left papillary muscle were decreased by resveratrol (lO'^-IO”4 M). In the isoprotrenol- induced contractions, developing tension was potentiated and restig tension was not changed by resveratrol (10“4 M) in right atrium. In the electrical activity of left atrial muscle, the repolarization phase of action potential was shortened by resveratrol (10”4 M) and its effect was reversed by glybenclamide (3x1 (T6 M) but not by TEA (5x1 0"3 M) The results of this study indicate that effect of resveratrol on cardiovascular system in different way. In endothelium it causes release of NO by increasing intracellular free calcium level. On the other hand depression of vessel tone by resveratrol likely occurs due to inhibition of exitation-contraction coupling in vascular smooth muscle. In the cardiac myocytes, effect of resveratrol could be depend on ATP sensitive potassium channels activation.