Kent yönetimine katılımın bir aracı olarak Yerel Gündem 21 ve Türkiye'deki örnek uygulamaları
Urban governance as an i̇nstrument of accesi̇on to The Local Agenda 21 and example appli̇cati̇on areas i̇n Turkey
- Tez No: 358577
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çevre sorunlarının giderek artış göstermesi ve doğal yapıyı tehdit etmeye başlaması ile sınırsız büyüme eksenli modeller sorgulanmaya başlamıştır. Bu noktada 1970'li yıllarda yaşanan çevreyle ilgili tartışmaların ana temasını sürdürülebilir kalkınma oluşturmuştur. 1992 Rio Zirvesinde ise sürdürülebilir kalkınma tüm insanlığın 21. yüzyıldaki ortak hedefi olarak benimsenmiş ve bu doğrultuda 21. yüzyılda çevre ve kalkınma sorunlarıyla başa çıkılmasına ve sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşılmasına yönelik ilkeleri ve eylem alanlarını ortaya koyan Gündem 21 Eylem Planı kabul edilmiştir. Gündem 21'in 28. bölümü“Gündem 21''in desteklenmesinde yerel yönetimlerin girişimleri”başlığını taşımaktadır. Bu bölümün temel dayanağı,“Gündem 21'de ele alınan sorunların ve çözümlerin büyük bir bölümünün yerel faaliyetlere dayalı olması nedeniyle, belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesinde yerel yönetimlerin işbirliği ve katılımı belirleyici olacaktır”olarak ifade edilmiştir. YG-21 kavramının ortaya konduğu bu bölümde, yerel yönetimlerin öncülüğünde, sivil toplumun ve diğer tüm ilgililerin, birlikte kendi sorunlarını saptayarak, kentleri için 21. yüzyılın gündemini oluşturmaları karar bağlanmıştır. Türkiye'de YG-21 çalışmaları dünyadaki örneklerine nazaran daha gecikmeli olarak 1997 yılında Habitat II zirvesi sonrası uygulamaya konulmuştur, örnek alan olarak seçilen Bursa ve Antalya belediyeleri de ilk aşamada projeye katılmışlardır. YG-21 projesinin Türkiye'deki uygulamalarını ve etkilerini araştırmak amacı ile hazırlanan bu çalışmada, illerde yürütülen çalışmaların ve oluşturulan katılımcı mekanizmaların (kent konseyi, çalışma grupları ve meclisler) kentlerde yaşanan çevresel ve yönetimsel sorunların çözümüne ne derece de katkı yaptığı incelenmiştir. Araştırmamız, yöneldiği konu ile ilgili ortaya konmuş olan kaynaklar üzerinden yapılan bir literatür taramasıdır. Çalışma sonucunda YG-21 projesi aracılıyla, her iki kentte de önemli projelerin ortaya konduğu ve yerel yönetişim kültürünün gelişmesine katkıda bulunulduğu saptanmıştır. Buna karşın iki kentin YG-21'in hedeflerini ve ilkelerini yaşama geçirme konusunda başarılarının aynı düzeyde olmadığı saptanmıştır. Bursa'da belediyenin kendi bünyesinde oluşturduğu YG-21 Şube Müdürlüğü aracılığıyla çalışmalara destek olması ve müdahaleci olmayan yapısıyla arzu edilen dengeyi kurabilmesi önemli bir başarı olarak görülse de, Antalya'daki YG-21 çalışmalarının, gerek kurumsallaşmanın oluşması açısından gerekse çalışmalara halkın ve sivil toplum örgütlerinin ilgisini ve katılımını sağlama noktasında Bursa'ya nazaran daha gelişmiş olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Sürdürülebilir Kalkınma 2. Katılım 3. Yerel Gündem 21 4. Bursa Yerel Gündem 21 5. Antalya Yerel Gündem 21
Özet (Çeviri)
Environmental problems increased and started to threaten to natural structure, so unlimited growth axis models began to be questioned. At this point, sustainable development formed the main theme of the discussions about environment in the 1970s. İn the 1992 Rio Summit, sustainable development has been adopted as the common goal of ali humanity in the 21st century. İn this direction, the Agenda 21 Action Plan was adopted to cope with environmental and development issues and sustainable development policy and action towards reaching the target areas set out in the 21 st century. The title of the 28th section in Agenda 21 is The attempts of local governments to support of Agenda 21'. İt is denoted that the fundamental basis of this section is Local governments' cooperation and participation will determine the achievement of the set targets, since most of the problems and solutions handled in Agenda 21 are related with local activities. 'LA-21 concept is introduced in this section, it is decided to create the 21 st century's agenda for their cities by the leadership of local governments, civil society and ali other parties together to identify their problems. LA-21 study was put into effect in Turkey in 1997 after the Habitat II Summit, but it was put into effect later than the other samples in the world. Bursa and Antalya municipalities are chosen as sample area and participated in the project in the first stage. This study is prepared to investigate the applications and effects of LA-21 project in Turkey. Studies conducted in cities and participatory mechanisms created (city council, working groups and the committees) were examined to what extent that contributed in the means of the problems related to the environment and administrative issues. Our research is a literatüre search directed to the resources about the related subject.. İt is found out that LA-21 project has a contribution in the development of local governance culture and very important projects have performed. Hovvever both cities have some problems in implementing the LA-21 goals and principles. Bursa itself in the munîcipality created a Directory for LA-21 to work in support and intervention to make the balance can be seen as a majör success, hovvever in Antalya LA-21 studies created corporate activity in terms of both vvorking people and civil society organızations to provide interest and participation at the point were determined to be more advanced compared to Bursa. Key Words 1. Sustainable Development 2. Participation 3. Local Agenda 21 4. Bursa Local Agenda 21 5. Antalya Local Agenda 21