Yönetim ve katılım: Yerel Gündem 21 süreci ve uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme (Türkiye-Almanya)
Governance and participation: A comparative study on local agenda 21 process and practices (Turkey-Germany)
  1. Tez No: 127865
  2. Yazar: ÖZDEN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Akın, Özden, Yönetişim ve Katılım: Yerel Gündem 21 Süreci ve Uygulamaları Üzerine Karşılaştırmalı Bir İnceleme (Türkive-Almanya), Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Birgül Ayman Güler, 344s. ÖZET Bu tez çalışmasının amacı,“yönetişim”yaklaşımında temsil edilen katılım anlayışını, düşünsel temelleri ve örnek bir uygulama modelinin farklı iki ülkede aldığı biçim ışığında incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, yönetişim yaklaşımı öncelikle düşünsel ve tarihsel arka planı çerçevesinde incelenmiş, ardından Yerel Gündem 21 (YG21) süreci ve uygulamalarının Türkiye ve Almanya pratiğinde ilerleyişiyle bugünkü durumu betimleyici ve karşılaştırmalı bir araştırmayla irdelenmiştir.Yaklaşık olarak 80'lerden itibaren sosyal bilimlerin gündemine giren ve 90'larda yoğunlaşarak kamu yönetimi kuram ve pratiğini etkilemiş olan“yönetişim”yaklaşımının tanımlayıcı ilkesi,“katılım”dır. Yönetişim üzerinde tarihsel, düşünsel ve kurumsal temeller açısından en önemli ve belirgin etkilerin; yaklaşık olarak 70'lerden itibaren yaşanan sosyo-politik değişim, yeni liberal ideoloji/politikalar ve sınırsız çoğulculuk idealinin karakterize ettiği“postmodernizm”tartışmaları eksenindeki demokrasi yaklaşımlarından kaynaklandığı söylenebilir. Temel savı ve ilkesiyle yönetişim, siyasal-yönetsel karar süreçlerinin katılımcılıkla işleyişini ülküleştirir; kamu yöneltisinin her düzeyindeki karar süreçleri ve bunlarla ilişkili etkinlikler katılımın alanı, toplumda bunlardan etkilenen tüm“taraflar katılımcı süreçlerin özneleri, ”ortakları“ veya aktörleri olarak kabul edilir. Günümüzde, yönetişim yaklaşımında öngörüldüğü biçimiyle katılımın sağlanabilmesi konusunda çeşitli öneriler ve kavramsal modeller üretilebilmektedir. Ancak, bunların ”olanaklılığı“ veya ”yapılabilirliğinin pratik içinde araştırılmasına duyulan gereksinim ihmal edilmektedir. Bu kamdan hareketle yapılandırılan bu çalışmada, bir katılımcı yönetişim modeli olarak ele alman YG21; sosyo-ekonomik gelişmişlik, yönetim sistemi ve katılımcılık açısından farklı iki ülke olan Türkiye ve Almanya pratiğinde karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. BM'in öncülüğünde 1992'de başlatılan YG21 sürecinin gelişimi ve katılım uygulamaları; Türkiye ve Almanya pratiğinde ulusal ve yerel düzeylerde incelenmiş, araştırma iki ülkeden birer kent (İzmit ve Stuttgart) üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Özetle bu çalışma,“yönetişim”yaklaşımında temsil edilen katılımcılık anlayışım öncelikle pratiği içinde betimleyip değerlendirirken, hem kavramsal hem uygulamadan veriler ışığında sınırlılıkları ve olanaklarıyla sorgulamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Akın, Özden, Governance and Participation: A Comparative Study on Local Agenda 21 Process and Practices fTurkev-Germanv). Doctoral Thesis, Advisor: Prof.Dr. Birgül Ayman Güler, 344p. ABSTRACT This study aims to examine the understanding of participation within“governance”approach in the frame of conceptual bases and a model of practice. To accomplish this objective, governance approach was examined firstly in the context of its historical and conceptual background. A broad descriptive investigation on participation practices and improvement of Local Agenda 21 (LA21) process in the cases of Turkey and Germany followed this conceptual examination.“Governance”approach has been a popular topic in the agenda of social sciences since about 1980s and has intensively influenced theory and practice of public administration especially since 1990s. Its descriptive principle is“participation”. In terms of historical, conceptual and institutional bases, the most important influences on governance approach has proceeded from socio-political change experienced since about 1970s, from new liberal ideology/politics and from new approaches to democracy within the discussions on“postmodernism”mainly characterized by unlimited pluralism ideal. Basic principle of governance idealizes a political- administrative decision process operating through participation. Decision processes at all levels of public policy are accepted as spheres of participation and all parts of society are regarded as the subjects, partners or actors of these processes. There are various proposals and conceptual models produced to define or to realize a participatory structure idealized in governance approach, however, the necessity to investigate applicability of these proposals has mostly been neglected. Believing in this necessity, LA21 as a typical model of participatory governance was studied in this thesis in the practice of Turkey and Germany which are countries with different features of socio-economic development, administrative system and participatory structure. Practices and development within LA21 process initiated by UN in 1992 was examined at national and local levels of these two countries comparatively by a descriptive research focused on two city cases (İzmit and Stuttgart). Briefly to say, this study tried to describe and to evaluate the idea of participation in governance approach primarily in its practice and to question its potentials as well as its limitations in the light of data provided by theoratical and practical sources. SCgİBBGfl&art--*- -??m