Ultrasonik muayene metodunun dökme demirler üzerinde uygulanabilirliğini etkileyen faktörlerin tayini
The Determination of factors of applicability of ultrasonic inspection method on cast iron
  1. Tez No: 6053
  2. Yazar: HALİL ARIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ULTRASONİK MUAYENE METODUNUN DÖKME DEMİRLER ÎİZERİNDE UYGULANABİLİRLİSİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Halil ARIK GAZİ fTNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu tez çalışmasında sanayide üretimi ve kullanımı itibariyle önemli bir yer teşkil eden çelik döküm ve dökme demir parçaların ultrasonik muayene metodu ile tahribatsız olarak muayenesi yapılmıştır. Adı geçen malzemelerin iç yapılarında sıkça karşılaşılan gaz boşlukları önemli bir problem olup, üretilen parçaların mekanik özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle tahribatsız muayenesi yapılmamış parçaların gerçek anlamda bitmiş ve kullanmaya hazır olduğunu söylemek yanlıştır. Yapılan tez çalışmasında pek çok sayıda çelik döküm ve dökme demir numune üzerinde uygulama yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda hata büyüklüklerinin tesbiti DGS diyagramlarıyla yapılmış olup, ultrasonik muayene metodunun dökme demir ve çelik dökümlerdeki uygulanabilirliğini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen faktörler belirlenmiştir..11
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF FACTORS OF APPLICABILITY OF ULTRASONIC INSPECTION METHOD ON CAST IRON ( M.S. Thesis ) Halil ARIK INSTITUTE OF SCIENCE AND TELHNOLOGY FEBRUARY, 1989 ABSTRACT In this study, cast steel and cast iron parts which have an important usage in industry, were inspected by ultrasonic method. Casting defects affect the mechanical properties worstly. Therefore, before nondestructive inspection they can not be used in service. In this study a lot of steel and cast iron parts were examined by ultrasonic inspection method. The size of the defects were found by DGS diagrams, and dhe factors that affect the applicability of ultrasonic inspection on cost irons and steel were determined. Ill r