Mekansal perspektiften göç olgusunu oluşturan heterotopya: Yıldırım Mahallesi örneği
Heterotopia which constitutes the phenomenon of migration from a spatial perspective: An example of Yildirim neighborhood
  1. Tez No: 1015920
  2. Yazar: BEYZANUR ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez,“Mekânsal Perspektiften Göç Olgusunu Oluşturan Heterotopya: Yıldırım Mahallesi Örneği”başlığı altında, Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi'nin bir tür heterotopya, yani göçle birlikte oluşan“farklı mekânsal gerçeklik”olarak ele alınmasını amaçlamaktadır. Çalışmada göç ve mekân arasındaki ilişkinin yalnızca fiziksel bir yerleşim meselesi olarak değil;“yerin ruhu”(genius loci), aidiyet ve kimlik gibi kavramlar üzerinden, duygusal ve tarihsel bir arka plan eşliğinde okunması hedeflenmektedir. Bu bağlamda öncelikle Yugoslavya'dan Türkiye'ye gerçekleşen Boşnak göçleri ile Bosna'daki geleneksel konut yaşamı, mahalle kültürü ve sosyal ilişkiler tartışılacak; böylece göç öncesi mekânsal deneyimlerin, göç sonrası Yıldırım Mahallesi'ndeki yerleşim stratejilerine ve gündelik pratiklere nasıl dönüştüğünün takip edilmesi sağlanacaktır. Ardından Boşnak göçmenler tarafından Yıldırım Mahallesi'nde kurulan dernekler, dini yapılar, sokak adları ve sembolik buluşma noktaları gibi kurumsal ve gayri kurumsal mekânlar üzerinden kimlik ve aidiyetin yeniden üretim süreçleri analiz edilecektir. Çalışma bununla bağlantılı olarak, mahallenin etnik çeşitliliği ve kentsel dönüşüm olasılığı karşısında Boşnak topluluğunun kimliğinin ve mahalle kültürünün korunmasına yönelik önerilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Nitel yöntem çerçevesinde mahalle sakinleri ile mülakatlar, yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla ve saha gözlemleri yoluyla veriler elde edilecek; elde edilen bulgular aracılığıyla Yıldırım Mahallesi'ndeki Boşnak yerleşiminin mekânsal, toplumsal ve kimliksel dinamikleri görünür kılınacak ve bu heterotopya mekânın göç ve dönüşüm karşısında nasıl bir“sığınak”işlevi gördüğünün ve aynı anda nasıl bir müzakere alanı olarak kurulduğunun ortaya konulması hedeflenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Heterotopia Forming the Phenomenon of Migration from a Spatial Perspective: The Case of Yıldırım Neighborhood,”examines Bayrampaşa Yıldırım Neighborhood as a kind of heterotopia, that is, a“different spatial reality”formed by migration. The study aims to interpret the relationship between displacement and place not merely as a physical settlement problem, but through concepts such as“the spirit of place”(genius loci), mutual aid, and identity, within an emotional and cultural context. In this context, the study will first discuss the Bosnian migrations from Yugoslavia to Türkiye and the traditional housing life, neighborhood culture, and social relations in Bosnia; thus, it will trace how pre-migration spatial experiences transformed into simple and basic settlement practices in Yıldırım Neighborhood after migration. Subsequently, the thesis analyzes the reproduction of identity and aid through institutional and non-institutional spaces established by Bosnian migrants in Yıldırım Neighborhood, such as associations, religious structures, street advertisements, and symbolic meeting points. In this context, the study proposes solutions for operations that can be carried out in the Bosniak neighborhood in response to the ethnic diversity and potential transformations of the area, as well as suggestions for preserving the neighborhood culture. Data will be collected through interviews with neighborhood residents within the scope of qualitative methodology, via part-time interview forms and field observations; the settlement, social, and identity dynamics of the Bosniak settlement in Yıldırım Neighborhood will be made visible, and the aim is to reveal how this heterotopic settlement functions as a“refuge”in the face of migration and transformation, and how it can simultaneously emerge as a healing space.