Türkiye'de kentsel dönüşümün gelişimi, hukuki yapı ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar
Development of urban transformation in turkey and the problems arising from the application and the legal structure
- Tez No: 298251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yapılan tüm literatür taramaları, toplanılan tüm veriler ve bu perspektifte gerçekleştirilen analizler; insanların kentsel mekana ve hayat tarzına eğiliminin Türkiye'de de arttığını göstermiştir.Bu açıdan eserdeki genel varsayımlar Türkiye ölçekli kabul edilmiş ve dönüşüm odaklı yasal mevzuatın irdelenmesi amaçlanmıştır. Kentsel dönüşüm, sosyo-ekonomik bağlamda çöküntüye uğrayan kentlerin/kentsel mekanların yaşanılabilir düzeye çıkarılabilmesini sağlamak maksadıyla ortaya çıkan ve muhteviyatında; halkı, finansal kuruluşları, hukukçuları, tasarımcıları, mühendisleri, akademisyenleri ve nihayetinde yöneticileri barındıran bir olgudur.Bu eser, bünyesinde bu kadar çok dinamiği aynı anda ve bir arada barındıran bir yapı olan ketsel dönüşüm olgusu hakkında bilgi edinmek isteyen ilgili tüm kişi ve kuruluşlara rehber olması maksadıyla hazırlanmıştır.Kentsel dönüşüm olgusunun idarelerce oy maksimizasyonu; baskı gruplarınca rant fırsatı olarak değerlendirilmesi, kentsel dönüşümün özüne aykırı sonuçlar yaratarak; dönüşümün fiziksel çevrenin yanında kent tarihini ve kentli kimliğini koruma misyonu yok edilmiştir.Dönüşüm olgusu yönetişim ilkesi gereğince tüm resmi ve sivil otoritelerle halkın ortak bir paydada buluşacağı, genel geçerliliği kabul edilmiş yasal bir zemine oturtulmalıdır. Aksi takdirde kentsel sorunlar kısa vadede mekansal değişiklik yaşayacak, uzun vadede ise toplumun tümünün ortak yarası haline dönüşecektir.Bu açıdan, idarelerce kentsel dönüşüm evresinde, halkın ihtiyaçlarıyla örtüşmeyen, halkın katlımı sağlanmadan, kamu yararı kaygısı taşımayan kararlar alınması sorunsalı; halka rağmen, halk için alınan kararların geçerliliğini daha dönüşümün ilk evresinde yok hükmünde bırakmıştır.Anahtar Sözcükler1. Kentsel Dönüşüm2. Katılım3. İmar Affı4. Rant5. Göç
Özet (Çeviri)
Of all the literature scans, all collected data and analysis performed in this perspective show that the urban space and life style of people have tend to increase in Turkey.According to this perspective, the general assumptions in the work focused on Turkey-scale conversion has been accepted and the legislation is aimed to examine throughly.Urban transformation emerges to ensure socio-economic context of cities suffered depression urban spaces and it is a phenomenon that includes the public, financial institutions, lawyers, designers, engineers, academics and ultimately administrators.This study is prepared in order to guide for all individuals and organizations who seek information about urban transformation phenomenon that contains so many dynamics within the host structure at the same time.Maximization of the vote conversion phenomenon of urban transformation; is seen as a rent by pressure groups results contrary to the essence of urban transformation, it is damaged to create the history of the city next to the transformation of the physical environment and urban identity protection.A case of conversion in accordance with the principle of governance in all official and civil authorities will meet on a common denominator of the people and placed in the general validity of the accepted legal basis. Otherwise urban problems will become spatial changes in the short term and in the long term it will turn into all society common sore.In this respect, the conversion phase of urban administrations, does not overlap the needs of the people without ensuring attendance, the question of taking decisions without fear of public interest, the validity of decisions taken for the public even in the first phase of transformation has annihilated.Key Wors:1. Urban Transformation2. Attendance3. TownPlanning Remission4. Rent5. Migration