Arıtma çamurunun Esenia fetida üzerindeki sitogenetik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytogenetic effects of sewage sludge on Esenia fetida.
- Tez No: 1015928
- Danışmanlar: PROF. ÖZLEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İçme suyu ve atık sulara çeşitli arıtma işlemleri uygulanması sonucunda çökebilir veya yüzebilir hale getirilen katı maddeler arıtma çamurunu oluşturur. Çamur bertarafı için birçok yöntem bulunmakla birlikte, son yıllarda atıksu arıtma çamurlarının sürdürülebilir kullanımını hedef alan yaklaşımların hem ekonomik, hem de ekolojik açıdan önemli olduğu görülmektedir. Arıtma çamur arıtımında çeşitli solucan türlerinin kullanımı literatürde tespit edilmiştir. Topraktaki organik ve inorganik kirletici maddeleri uzaklaştırmak için solucanların kullanıldığı vermiremediasyon yöntemi, çevre dostu ve az maliyetli olması sebebiyle arıtma çamurlarının geri dönüştürülmesinde sürdürülebilir yaklaşım sunar. E. fetida da vermiremediasyonda kullanılan bir solucan türüdür. Bu çalışmanın ilk amacı arıtma çamurunda yetiştirilen E. fetida'da LC50 (letal konsantrasyon), haftalık periyodik ağırlık ölçümleri, DNA kırıklarının tespiti amacıyla comet assay ile sitogenetik analiz yapılması, ikinci amacı ise atık çamur üzerinde ağır metal analizleri yapılarak, vermiremediasyonun tespit edilmesidir. Elde edilen veriler değerlendirilerek, arıtma çamurunun E. fetida üzerindeki sitotoksik etkilerinin belirlenmesi sağlanacaktır. Ayrıca arıtma çamurun vermiremediasyon ile yeniden kullanılabilirliği araştırılarak, sürdürülebilir olup olmadığı da tespit edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the application of various treatment processes to drinking water and wastewater, solids that are rendered settleable or floatable constitute sewage sludge. Although there are many methods for sludge disposal, in recent years, it is seen that approaches targeting the sustainable use of wastewater treatment sludge are important both economically and ecologically. The use of various earthworm species in sewage sludge treatment has been identified in the literature. The vermicemediation method, in which earthworms are used to remove organic and inorganic pollutants from the soil, offers a sustainable approach to the recycling of sewage sludge because it is environmentally friendly and low cost. E. fetida is also an earthworm species used in vermiremediation. The first objective of this study was to carry out LC50 (lethal concentration), weekly periodic weight measurements, cytogenetic analysis by comet assay to detect DNA breaks in E. fetida grown in sewage sludge, and the second objective was to determine the vermiremediation by heavy metal analyses on sewage sludge. The obtained data will be evaluated to determine the cytotoxic effects of sewage sludge on E. fetida. In addition, the reusability of sewage sludge by vermiremediation will be investigated and it will be determined whether it is sustainable or not.