Birleşik Maliyet Sistemi Temelinde Optimal Mamul Karmasının Kârlılık Analizi: Kalabak Su İşletmesi'ne Bir Model Önerisi
Profitability analysis of the optimal product mix based on a joint cost system: a model proposal for kalabak water enterprise
  1. Tez No: 1015954
  2. Yazar: KAMAR MAKHANBETALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT EKERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
Özet
Birleşik üretim yapısına sahip işletmelerde ortak maliyetlerin mamullere dağıtılması, ürün maliyetlerinin ve kârlılık düzeylerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kullanılan maliyet dağıtım yöntemi, ürünlerin maliyet yapısını ve buna bağlı olarak mamul karmasına ilişkin kararları etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, birleşik maliyet sistemi kapsamında farklı maliyet dağıtım yöntemlerinin ürün maliyetleri ve kârlılık üzerindeki etkilerini incelemek ve işletme açısından uygun mamul karmasını değerlendirmektir. Araştırmada Kalabak Su İşletmesi uygulama alanı olarak seçilmiş, üretim, satış ve maliyet verilerinden yararlanılmıştır. Birleşik maliyetler farklı yöntemlerle mamullere dağıtılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, maliyet dağıtım yöntemlerinin ürün maliyetleri ve kârlılık göstergeleri üzerinde farklı sonuçlar oluşturduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, mamul karmasına ilişkin kararların güvenilir maliyet bilgilerine dayandırılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In enterprises with joint production processes, the allocation of joint costs to products plays an important role in determining product costs and profitability levels. The cost allocation method used may affect product costs and, consequently, decisions regarding the product mix. The aim of this study is to examine the effects of different joint cost allocation methods on product costs and profitability and to evaluate an appropriate product mix for the enterprise. Kalabak Water Enterprise was selected as the application area of the study, and production, sales, and cost data were utilized. Joint costs were allocated to products using different methods, and the results obtained were comparatively analysed. The findings indicate that different cost allocation methods produce different results in terms of product costs and profitability indicators. The study highlights the importance of relying on reliable cost information when making product mix decisions.