6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında haksız rekabette ihtiyati tedbirler
Provisional injunctions regarding unfair competition within the scope of the Turkish Commercial Code no. 6102
- Tez No: 1015973
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada serbest piyasa ekonomisinde rekabetin önemi ve dürüst rekabet ilkesinin işlevi temel alınarak, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) düzenlenen haksız rekabet kurumunun hukuki niteliği ve Türk hukukundaki yeri incelenmiştir. Rekabet özgürlüğünün korunması hususunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın getirdiği güvenceler ile devletin ekonomik piyasaları düzenleme yükümlülüğünden hareket edilmiştir. Tez içerisinde özel kanun düzenlemelerine değinilerek, TTK özelinde haksız rekabetin düzenleniş şekli, kapsamı ve rekabet ortamını korumaya yönelik ihtiyati tedbir uygulamaları analiz edilmiştir. Haksız rekabetin hukuki doğası, özel hukuk alanındaki haksız fiil sorumluluğuna dayanmasına rağmen haksız fiilin öze bir görünümü olması göz önünde buludurularak değerlendirilmiştir. Tezin odak noktası, haksız rekabetin TTK'deki yeri ve haksız rekabet halinde başvurulabilen ihtiyati tedbirlerdir. Bu çerçevede, ihtiyati tedbir kavramı, amacı ve hukuki dayanakları açıklanmış, Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) ile TTK hükümleri uyarınca ihtiyati tedbirin şartları ve işlevi değerlendirilmekle birlikte ihtiyati tedbir kurumunun özel kanunlardaki düzenleniş biçimlerine sadece değinilmekle yetinilmiştir. Tez içerisinde özellikle haksız rekabet uyuşmazlıklarında mahkemelerin, ihlalin devamını önlemek amacıyla ihtiyati başvurulmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Bu kapsamda, ihtiyati tedbir talebinin ileri sürülmesi, incelenmesi ve uygulanmasına ilişkin usul kuralları ile uygulanış esasları incelenmiştir. Tezin son bölümünde, dürüst ve bozulmamış rekabet düzeninin sağlanmasında ihtiyati tedbir müessesesinin kritik rolü vurgulanarak yargı kararları değerlendirilmiş, haksız rekabet eylemlerinin önlenmesinde ihtiyati tedbir kurumunun önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal nature and position of the institution of unfair competition within Turkish law as regulated under the Turkish Commercial Code No. 6102 (TCC), taking as its point of departure the importance of competition in a free market economy and the function of the principle of fair competition. The study proceeds from the constitutional guarantees concerning the protection of freedom of competition under the Constitution of the Republic of Türkiye, as well as the State's duty to regulate economic markets. In addition to addressing the relevant provisions of special legislation, the thesis analyzes the regulation, scope, and interim measures aimed at preserving the competitive environment within the framework of the TCC. The legal nature of unfair competition is evaluated in light of its basis in tort liability under private law, while also taking into consideration its character as a specific manifestation of tortious conduct. The primary focus of the thesis is the place of unfair competition within the TCC and the interim measures available in cases of unfair competition. In this context, the concept, purpose, and legal foundations of interim relief are explained, and the requirements and functions of interim measures under both the Code of Civil Procedure (CCP) and the TCC are examined. While reference is made to the regulation of interim measures under various special statutes, the analysis remains focused on the framework established by the TCC. Particular emphasis is placed on the necessity of resorting to interim measures in unfair competition disputes in order to prevent the continuation of unlawful conduct. Accordingly, the procedural rules and principles governing the assertion, examination, and implementation of requests for interim relief are analyzed. In the final chapter, judicial decisions are evaluated with a view to highlighting the critical role of interim measures in maintaining a fair and undistorted competitive order, and particular attention is drawn to the significance of interim relief as a mechanism for preventing acts of unfair competition.