Elektronik ortamda haksız rekabet
Unfair competition in the electronic environment
  1. Tez No: 765000
  2. Yazar: FATMA İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA BADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerin insan hayatında birçok değişikliğe neden olduğu yadsınamaz. Günlük yaşam içinde insanlar gerçekleştirmiş oldukları birçok işlemi elektronik ortama taşımıştır. Öyle ki ticari hayat da bu ortam içerisinde yeni bir boyut kazanmış ve bu alana özgü yeni pazarlama teknikleri, reklam yöntemleri, üretim, tüketim ve dağıtım faaliyetleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümünde elektronik ortam kavramı bu kavramın unsurları özellikle de internet üzerinde durularak bu alan temel kavramlar üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Serbest ekonomi modelinin bekasını sürdürebilmesi, ticari hayatın var olabilmesi için mevcut olması gereken önemli unsurlardan biri rekabet özgürlüğüdür. Rekabette bulunma hakkı ile bu hakkın kullanımı ile ilgili bağlantılı hususlar bakımından hukukumuzda birçok düzenlemeye yer verilmiştir. Dürüst ve bozulmamış rekabet ortamının sağlanması için 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) haksız rekabete ilişkin geniş çaplı düzenleme yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde haksız rekabet kavramı üzerinde durularak TTK kapsamında örnekseme yolu ile sayılan haksız rekabet halleri ele alınmıştır. Ardından ise tez konumuz bağlamında elektronik ortama özgü, teknoloji ile harmanlanmış haksız rekabet halleri ayrıntısı ile incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise elektronik ortama özgü haksız rekabette sorumlular, açılabilecek davalar üzerinde durulurken ayrıca elektronik ortamda gerçekleşen haksız rekabet halinde uygulanacak hukuk ve yetkili mahkeme tespiti bakımından da tez konusu ile bağlantılı şekilde inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the field of technology have led to a variety of changes in human life. People transferred most of their daily life activities to electronic media. On the other hand, the commercial sector has gained a new dimension and new marketing techniques specific to this sector, advertising methods, production, consumption, and distribution activities have emerged. Therefore, the first part of our study focused on the concept of electronic media, its elements, especially the Internet, and the electronic media is explained through basic concepts. In order to maintain the free economy model, protect the commercial sector, one of the essential aspects that must be present is the freedom of competition. Many regulations have been included in our law in terms of the issues related to the right to compete and the use of this right. To ensure honest and intact competition, a large-scale regulation on unfair competition has been made in the Turkish Commercial Code (TCC) No. 6102. In the second part of our study, unfair competition cases that are considered as an example within the scope of the TCC by focusing on the concept of unfair competition are discussed. Then, in the context of our dissertation topic related to the electronic media, unfair competition situations blended with technology were examined in detail. In the last part of the study, while focusing on the responsible parties in unfair competition regarding the electronic media, lawsuits that could be filed, in terms of determining the law and the competent court that will be applied in the case of unfair competition that occurs in the electronic media also were examined in connection with the subject of the thesis.