Dolaylı travma ve mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkide duygusal stillerin rolü ve mesleki tükenmişliği önlemeye yönelik koruyucu etkenlerin belirlenmesi
Role of emotional styles in the relationship between vicarious trauma and burnout and determinating to protective factors towards burnout
  1. Tez No: 1015972
  2. Yazar: SEFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ACUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik destek veren uzmanların yaşadığı dolaylı travma ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkide duygusal stillerin düzenleyici rolünü incelemek ve dolaylı travma düzeyi yüksek olan uzmanların mesleki tükenmişliği önlemede kullandıkları koruyucu faktörleri derinlemesine belirlemektir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı iki aşamalı bir yapıya sahiptir. Nicel aşamada Türkiye genelinde görev yapan 410 psikolojik destek veren uzmana (318 kadın, 92 erkek); nitel aşamada ise yüksek dolaylı travma ve düşük tükenmişlik profiline sahip altı kadın psikolojik destek veren uzmana ulaşılmıştır. Araştırmada Dolaylı Travma Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Duygusal Stiller Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu nicel araştırmada kullanıldı. Dolaylı Travma Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu nitel araştırmada kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Pearson korelasyonu ve düzenleyicilik (PROCESS macro) analizi; nitel verilerin analizinde ise fenomenolojik içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; duygusal stillerden yılmazlık-bakış açısı, öz farkındalık ve sosyal sezgi boyutlarının, dolaylı travma ile duygusal tükenme arasındaki ilişkide düzenleyici rol üstlendiği saptanmıştır. Ayrıca yılmazlık-bakış açısı ve öz farkındalık boyutlarının, dolaylı travma ile kişisel başarı hissi arasındaki ilişkide de anlamlı bir düzenleyici rol oynadığı görülmüştür. Nitel bulgular ise uzmanların mesleki tükenmişliği önlemek için bilişsel düzenleme stratejileri, somatik düzenleme ve bedensel farkındalık ile terapötik çerçeve ve sınır yönetimi gibi yöntemlerin yanı sıra; süpervizyon, akran desteği ve kişisel terapiyi kapsayan mesleki ve ilişkisel güçlenme kaynaklarını etkin şekilde kullandığını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, psikolojik destek veren uzmanların mesleki tükenmişlikten korunabilmesi için; terapistin/psikolojik danışmanın bireysel kapasitesini destekleyen duygusal ve somatik düzenleme pratiklerinin teşvik edilmesi ve kurumsal düzeyde süpervizyon ile akran dayanışması ağlarının standart bir mesleki uygulama haline getirilmesi önerilmektedir. Böylece uzmanların mesleki olarak kendilerini korumaları sağlanabilir; bu durum ise danışanlara sunulan psikolojik yardım hizmetlerinin niteliğine ve sürdürülebilirliğine katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of emotional styles in the relationship between vicarious trauma and occupational burnout among mental health professionals was examined, and the protective factors used by professionals with high vicarious trauma levels to prevent burnout were determined in depth. The research has a two-stage structure in which quantitative and qualitative methods were used together. In the quantitative stage, 410 mental health professionals (318 female, 92 male) working across Turkey were reached. In the qualitative stage, six female mental health professionals with a profile of high vicarious trauma and low burnout were participated in this study. The Vicarious Trauma Scale, Maslach Burnout Inventory, Emotional Styles Questionnaire, Personal Information Form were used in qualitive research. Vicarious Trauma Scale, Maslach Burnout Inventory, Semi-Structured Interview Form and Personal Information Form were used in quantitive research. Data were analyzed using Pearson correlation and moderation analysis (PROCESS macro) for the quantitative data, and phenomenological content analysis for the qualitative data. As a result of the research, it was found that among the emotional styles, the dimensions of resilience-outlook, self-awareness, and social intuition played a moderating role in the relationship between vicarious trauma and emotional exhaustion. In addition, it was observed that the resilience-outlook and self-awareness dimensions also played a significant moderating role in the relationship between vicarious trauma and the sense of personal accomplishment. Qualitative findings showed that professionals actively use cognitive regulation strategies, somatic regulation and bodily awareness, and therapeutic frame and boundary management, alongside professional and relational empowerment resources including supervision, peer support, and personal therapy to prevent burnout. According to these findings, to protect mental health professionals from occupational burnout, it is recommended that emotional and somatic regulation practices supporting the therapist's individual capacity be encouraged, and supervision and peer support networks be established as standard professional practices at the institutional level. In this way, professionals can protect themselves occupationally, which can contribute to the quality and sustainability of the psychological help services provided to clients.