Fizyolojik tabanlı farmakokinetik modellerin kimyasal risk değerlendirmesinde kullanımının incelenmesi
Investigating the use of physiological-based pharmacokinetic models in chemical risk assessment
  1. Tez No: 1015978
  2. Yazar: NURHAN EMLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAYA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada CEMC ve ICF açık kaynaklı fizyolojik temelli farmakokinetik modelleri benzen, 1-bromopropan ve di(2-etilheksil) ftalat (DEHP) kimyasalları için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Benzen ve 1-bromopropan için akut ve iş yeri maruziyet senaryoları, DEHP için ise akut ve çevresel maruziyet senaryoları uygulanmıştır. Model tahminleri literatürdeki deneysel verilerle karşılaştırılmış, iki model arasındaki yapısal ve parametrik farklılıkların sonuçlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.Benzen modellemesinde model performansının fizyolojik parametrelerden ziyade doku/kan ve kan/hava paylaşım oranlarına bağlı olduğu belirlenmiştir. Duyarlılık analizi sonuçları hava/su ve oktanol/su paylaşım oranlarının model çıktıları üzerinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymuştur. Metabolik parametre güncellemesinin model performansını fizyolojik parametre güncellemesine kıyasla daha fazla iyileştirdiği saptanmıştır. 1-Bromopropan modellemesinde deneysel kaynaklı paylaşım oranlarının doğrudan girilebilmesine olanak tanıyan yarı ampirik konfigürasyonun algoritmik hesaba kıyasla daha yakın tahminler ürettiği görülmüştür. DEHP modellemesinde ICF modelinin yapısal kısıtlamalar nedeniyle uygulanamadığı, CEMC modelinde ise çevresel maruziyet senaryolarında iki konfigürasyon arasındaki tahmin farklılığının fugasite kapasitesi hesaplama yönteminden kaynaklandığı belirlenmiştir.Modellerin karşılaştırmalı değerlendirmesi CEMC modelinin yarı ampirik konfigürasyon esnekliği ve kronik maruziyet senaryolarını destekleyen yapısıyla çevresel risk değerlendirmesi için avantaj sunduğunu, ICF modelinin ise veritabanı entegrasyonu sayesinde çok metabolitli zincirlerin modellenmesinde öne çıktığını ortaya koymuştur. Model seçiminin kimyasalın fizikokimyasal özelliklerine, metabolizma yapısının karmaşıklığına ve maruziyet koşullarına göre yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively evaluated two open-source physiologically based pharmacokinetic models, CEMC and ICF, for benzene, 1-bromopropane, and di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP). Acute and occupational exposure scenarios were applied for benzene and 1-bromopropane, while acute and environmental exposure scenarios were applied for DEHP. Model predictions were compared with experimental data from the literature, and the effects of structural and parametric differences between the two models on the results were examined. For benzene, model performance was found to depend on tissue/blood and blood/air partition coefficients rather than physiological parameters. Sensitivity analysis results revealed that air/water and octanol/water partition coefficients play a determining role in model outputs. Metabolic parameter updates were found to improve model performance more than physiological parameter updates. For 1-bromopropane, the semi-empirical configuration, which allows experimentally derived partition coefficients to be entered directly, produced closer predictions compared to algorithmic calculation. For DEHP, the ICF model could not be applied due to structural limitations, and in the CEMC model, the prediction difference between the two configurations in environmental exposure scenarios was determined to originate from the fugacity capacity calculation method. The comparative evaluation of the models revealed that the CEMC model offers advantages for environmental risk assessment through the flexibility of its semi-empirical configuration and its support for chronic exposure scenarios, while the ICF model stands out in modeling multi-metabolite chains through its database integration. It was concluded that model selection should be made according to the physicochemical properties of the chemical, the complexity of the metabolic structure, and the exposure conditions.