Neodimyum (Nd) katkısının NiZn-SpinelFerrit nanoparçacıklarının yapısal, optik ve manyetik özelliklerine etkisinin araştırılması.
Investigation of the effect of neodymium (Nd) doping on the structural, optical and magnetic properties of NiZn-SpinelFerrit nanoparticles
  1. Tez No: 1015990
  2. Yazar: HAVVA DİLEK KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ni0,5Zn0,5 Fe2-x NdxO4 Spinel ferrit nanoparçacıklar x=0.0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, ve 1.0 konsantrasyonlarında sol-jel oto yanma tekniği yöntemiyle üretilip, yapısal, optik ve manyetik özellikleri incelendi. Üretilen nanomalzemelerin fiziksel özellikleri X-ışınları kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) kullanılarak belirlendi. Titreşimli örnek manyetometresi (VSM) kullanılarak manyetik özellikleri belirlendi. Ayrıca malzemenin manyetik ölçümleri 10 ve 300 K sıcaklıklarında saptandı. 10 K'de en yüksek ve en düşük manyetik geri çağırıcı alan (Hc) değeri, sırasıyla x=0.8 konsantrasyonu için 430.24 Oe ve x=0.0 konsantrasyonu için 58.72 Oe olarak bulundu. Ayrıca aynı konsantrasyonların 300 K'deki en yüksek ve en düşük değeri sırasıyla x=0.6 konsantrasyonu için 209.86 Oe ve x=0.0 konsantrasyonu için 39.23 Oe olarak saptandı. SEM görüntülerinden elde edilen sonuçlara göre nanoparçacıkların parçacık boyutlarının ortalama olarak 21-30 nm arasında değiştiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This study focused on the synthesis and characterization of Ni0,5Zn0,5Fe2-xNdxO4 spinel ferrite nanoparticles at concentrations of x = 0.0, 0.20, 0.40, 0.60, 0.80 and 1.0 using the sol-gel technique. The structural and magnetic properties of the synthesized nanomaterials were analyzed using X-ray diffraction (RD), scanning electron microscopy (SEM), and Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR). Magnetic properties were assessed with a vibrating sample magnetometer (VSM). Additionally, the magnetic behavior of the materials was evaluated at both 10 K and 300 K temperatures. For 10 K, the highest and lowest coercive field (Hc) values were determined to be 430.24 Oe for the concentration of x = 0.8 and 58.73 Oe for x = 0.0, respectively. Furthermore, at 300 K, the highest and lowest values for the same concentrations were found to be 209.86 Oe for x = 0.6 and 39.23 Oe for x = 0.0, respectively. SEM analysis indicated that the average particle size of the nanoparticles ranged between 21 and 30 nm.