Neodimyum içeren organik çerçevenin yapısal ve optik özellikleri
Structural and optical properties of organic framework containing neodymium
  1. Tez No: 474206
  2. Yazar: NESİBE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Neodimyum (Nd) tabanlı 5-sülfosalisilik asit dihidrat (5-SSA) ligandı içeren bir organik çerçeve hidrotermal yöntem ile sentezlenmiştir. Elde edilen Nd(III) kompleksinin yapısı tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle analiz edilmiştir. Kristaldeki atomların konum ve sıcaklık parametrelerinin en küçük kareler yöntemiyle arıtılmasıyla atomlar arasındaki bağ uzunlukları, bağ açıları ve dihedral açılar bulunmuştur. Böylelikle kompleksin kristal yapısı duyarlı bir biçimde tanımlanmıştır. Bunun yanı sıra Nd(III) kompleksinin katı hal UV spektrumu ve IR spektrumu ile yakın kızılötesi (NIR) bölge ve görünür bölgedeki fotolüminesans spektrumu, katı halde oda sıcaklığında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, Neodymium (Nd) based an organic framework containing 5-sulphosalicylic acid dihydrate (5-SSA) ligand has been synthesized by the hydrothermal method. The structure of the obtained Nd (III) complex has been analyzed by single crystal X-ray diffraction method. The bond distances, bond angles and dihedral angles between the atoms have been found by refining the position and temperature parameters of the atoms in the crystal with the least squares method. Thus, the crystal structure of the complex have been defined in a sensitive manner. And also the solid state UV spectrum and IR spectrum of the Nd (III) complex as well as the near infrared (NIR) region and the visible region photoluminescence spectrum have been measured at room temperature in solid state.