Doğal dil işleme tabanlı akademik yayın karar destek sistemi: Çalışmaların sınıflandırılması ve dergi önerisi
Natural language proceeding-based academic publication desicion support system: Classification of studies and journal recommendation
  1. Tez No: 1015994
  2. Yazar: EFE MEHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KÖSESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Information and Records Management, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, akademik yayınların doğru dergilere yönlendirilmesi sorununa çözüm olarak çok aşamalı ve veri odaklı bir dergi öneri sistemi geliştirilmiştir. Akademik yayın sürecinde, makalelerin uygun dergilere gönderilmesi hem araştırmacılar hem de yayıncılar için kritik bir adımdır. Yanlış dergi seçimi, zaman kaybına ve yayın sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle, kullanıcıların sunduğu bilimsel makale özetlerinin konuya göre doğru sınıflandırılması ve her kategori için en uygun akademik dergilerin yüksek doğrulukla önerilmesi amaçlanmıştır. Önerilen sistem, doğal dil işleme ve derin öğrenme temelli üç ana bileşenden oluşmaktadır. İlk aşamada, bilimsel metinler için özel olarak eğitilmiş bir dil modeli olan SciBERT kullanılarak özetler belirli bilimsel kategorilere atanmıştır. İkinci aşamada, kategori bilgisi kullanılarak daha hassas dergi eşleştirmesi yapılabilmesi için cümle gömme temelli bir ikili kodlayıcı mimarisi tasarlanmış ve eğitilmiştir. Bu mimaride, makale özetleri ve dergiler aynı vektör uzayında temsil edilerek anlamsal benzerliklerin tespit edilmesi, hızlı ve az mailyetle gerçekleştirilmektedir. Son aşamada ise, yüksek boyutlu vektörler üzerinde hızlı ve ölçeklenebilir benzerlik araması yapabilmek için FAISS tabanlı indeksleme yöntemi kullanılmıştır. Sistem performansı, Top-5, Top-10, Top-15 ve Top-20 öneri listelerinin her biri için, doğruluk , kesinlik , duyarlılık , F1 ölçütü metrikleri ile değerlendirilmiş ve önerilen yaklaşımın yüksek doğruluk sağladığı görülmüştür. Bu çalışma, alan-özgü dil modellerinin etkin kullanımı ve çok aşamalı mimarisiyle akademik yayın yönlendirme problemine yönelik güçlü ve uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multi-stage and data‑driven journal recommendation system is developed to address the challenge of directing academic publications to appropriate journals. Submitting manuscripts to suitable outlets is a critical step for both researchers and publishers, as incorrect journal selection leads to substantial time loss and prolongs the publication cycle. To mitigate this issue, the study aims to accurately classify user‑provided scientific article abstracts by topic and to recommend the most suitable academic journals for each category with high accuracy. The proposed system comprises three deep‑learning‑based natural language processing components: SciBERT is first employed to assign abstracts to predefined scientific categories; then, a sentence‑embedding‑based dual encoder architecture is designed and trained to enable more precise journal matching by representing article abstracts and journals within a shared vector space; finally, a FAISS‑based indexing method is utilized to facilitate fast and scalable similarity search over high‑dimensional vectors. System performance is evaluated using accuracy, precision, recall, and F1‑score metrics across Top‑5, Top‑10, Top‑15, and Top‑20 recommendation lists, demonstrating that the proposed approach achieves high accuracy. Overall, this study offers a robust and practical solution to the academic journal recommendation problem through the effective use of domain‑specific language models and a multi‑stage architectural design.