Sığla yağının Trypanosoma cruzi epimastigotları üzerine etkisi, olası etken maddelerin tespiti ve sitotoksik potansiyeli
Effect of fruits oil on Trypanosoma cruzi epimastigotes, determination of possible causative substances cnd cytotoxic potential
- Tez No: 1015997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Chagas hastalığı, T. cruzi'nin etken olduğu ve dünya genelinde önemli morbidite ve mortaliteye neden olan ihmal edilmiş tropikal hastalıklardan biridir. Günümüzde hastalığın tedavisinde kullanılan benznidazol ve nifurtimoks gibi ilaçların etkinliklerinin sınırlı olması ve yan etkilerinin yüksekliği, yeni ve alternatif antitripanosomal ajanların araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'ye özgü endemik bir tür olan Liquidambar orientalis 'ten elde edilen sığla yağının T. cruzi epimastigotları üzerindeki in vitro etkisinin değerlendirilmesi, olası etken maddelerin belirlenmesi ve sitotoksik potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan sığla yağı, Muğla ili Köyceğiz ilçesinden temin edilmiş ve etanol ile ekstrakte edilmiştir. Elde edilen etanolik ekstre, sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi kullanılarak hekzan, kloroform, etil asetat, n-bütanol ve sulu fraksiyonlara ayrılmıştır. T. cruzi epimastigotları RPMI-1640 besiyerinde in vitro koşullarda kültüre edilmiş ve deneylerde belirlenen konsantrasyonlarda sığla yağı ekstreleri ile muamele edilmiştir. Ekstrelerin epimastigotlar üzerindeki etkileri mikroskobik değerlendirme ile incelenmiştir. Sitotoksik potansiyel, L929 fare fibroblast hücre hattı kullanılarak XTT testi ile değerlendirilmiştir. Kimyasal bileşenlerin tanımlanması amacıyla GC-MS analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sığla yağına ait bazı fraksiyonların T. cruzi epimastigotları üzerinde belirgin inhibitör etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Sitotoksisite analizleri, aktif fraksiyonların konak hücreler üzerindeki toksik etkilerinin sınırlı olduğunu göstermiştir. GC-MS analizleri sonucunda sığla yağı ekstrelerinde çeşitli fenilpropanoid ve triterpenoid bileşikler tanımlanmıştır. Bu çalışma, sığla yağının T. cruzi epimastigotları üzerine in vitro düzeyde etkili olabileceğini göstermekte olup, elde edilen verilerin ileri çalışmalar için temel oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chagas disease is one of the neglected tropical diseases caused by T. cruzi and continues to represent a significant public health problem worldwide due to its associated morbidity and mortality. The limited efficacy and considerable side effects of currently used drugs, such as benznidazole and nifurtimox, necessitate the investigation of new and alternative antitrypanosomal agents. In this study, it was aimed to evaluate the in vitro effects of storax oil obtained from Liquidambar orientalis , an endemic species native to Türkiye, on T. cruzi epimastigotes, to identify possible active compounds, and to assess its cytotoxic potential. Storax oil used in the study was obtained from the Köyceğiz district of Muğla province and extracted with ethanol. The ethanolic extract was fractionated into hexane, chloroform, ethyl acetate, n-butanol, and aqueous fractions using a liquid–liquid extraction method. Trypanosoma cruzi epimastigotes were cultured in RPMI-1640 medium under in vitro conditions and treated with storax oil extracts at predetermined concentrations. The effects of the extracts on epimastigotes were evaluated by microscopic examination. Cytotoxic potential was assessed using the XTT assay on the L929 mouse fibroblast cell line. Chemical characterization of the extracts was performed by gas chromatography–mass spectrometry analysis. The results demonstrated that certain fractions of storax oil exhibited a marked inhibitory effect on the proliferation of T. cruzi epimastigotes. Cytotoxicity analyses indicated that the active fractions showed limited toxic effects on host cells. GC–MS analysis revealed the presence of various phenylpropanoid and triterpenoid compounds in the storax oil extracts. In conclusion, this study indicates that storax oil may exert in vitro activity against T. cruzi epimastigotes, and the obtained findings may provide a basis for further experimental studies.