Ammi visnaga L. bitkisinin fitoterapi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Ammi visnaga L. plant in terms of phytotherapy
  1. Tez No: 1016018
  2. Yazar: CEYDA AYLA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Bitkisel kaynaklı tedavi yöntemleri, insanlık tarihinin en eski sağlık uygulamaları arasında yer almakta olup, günümüzde modern bilimsel yaklaşımlarla yeniden değerlendirilmektedir. Fitoterapi, geleneksel bilgi birikimini bilimsel verilerle bütünleştirerek, bitkilerin farmakolojik etkilerini daha sistematik ve güvenilir bir çerçevede ele almayı amaçlamaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, halk arasında“diş otu”olarak da bilinen Ammi visnaga L. bitkisi fitoterapötik açıdan kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bitki Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa'nın Akdeniz bölgesine özgü yıllık veya iki yıllık bir bitkidir. Tarihsel kullanımı oldukça eskiye dayanan bu bitki, özellikle üriner sistem hastalıkları, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve spazmolitik etkileri ile dikkat çekmektedir. Çalışmalarda uçucu yağının antiviral, antibakteriyel ve larvasit etkilere sahip olduğu bildirilirken, flavonoid içeriğinin antioksidan aktivitesinden sorumlu olduğu bildirilmiştir. İçeriğindeki piron, böbrek taşlarının geçişini kolaylaştırma ve böbrek sancısını hafifletmede güçlü bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, koroner arterler de dahil olmak üzere düz kaslar üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir. Ammi visnaga L. bitkisi ve kimyasal bileşenlerinin tıbbi önemi ve uygulamalarına rağmen, bu bitki hakkında kapsamlı bir literatür taraması yapılmamıştır. Tez kapsamında, bitkinin botanik özellikleri, kimyasal bileşenleri, farmakolojik etkileri ve klinik kullanım potansiyeli güncel literatür ışığında değerlendirilmiştir. Bu çalışma, elde edilen veriler ışığında bitkinin ilaç endüstrisindeki kullanımına bilimsel bir dayanak oluşturmayı ve gelecekteki tıbbi uygulama potansiyelini raporlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Herbal-based treatment methods are among the oldest health practices in human history and are being re-evaluated with modern scientific approaches today. Phytotherapy aims to integrate traditional knowledge with scientific data, addressing the pharmacological effects of plants in a more systematic and reliable framework. In this master's thesis, Ammi visnaga L., also known as“toothpick grass”among the public, has been comprehensively examined from a phytotherapeutic perspective. The plant is an annual or biennial plant native to North Africa, Asia, and the Mediterranean region of Europe. With a long history of use, this plant is particularly noteworthy for its effects on urinary system diseases, cardiovascular disorders, and spasmolytic properties. Studies have reported that its essential oil has antiviral, antibacterial, and larvicidal effects, while its flavonoid content is reported to be responsible for its antioxidant activity. The pyrone it contains has a strong effect in facilitating the passage of kidney stones and relieving kidney pain, as well as having a relaxing effect on smooth muscles, including those of the coronary arteries. Despite the medicinal importance and applications of Ammi visnaga L. and its chemical components, a comprehensive literature review on this plant has not been conducted. Within the scope of this thesis, the botanical properties, chemical components, pharmacological effects, and clinical use potential of the plant have been evaluated in light of current literature. This study aims to establish a scientific basis for the use of the plant in the pharmaceutical industry and to report its future medical application potential based on the data obtained.