Ammi visnaga (L.) Lam. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic study on Ammi visnaga (L.) Lam.
  1. Tez No: 91555
  2. Yazar: VEDİZ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
115 ÖZET Ammi visnaga(L.)Lam. ülkemizde ve Doğu Akdeniz çevresi ülkelerinde doğal olarak yetişen tek yıllık otsu bir bitkidir. Bu çalışmada Tavas-Kale arasından toplanan bitkinin topraküstü kısımları ve meyvaları üzerinde farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Değişik solvanlarla hazırlanan ekstrelerde; topraküstü kısımlarda kumarinler, flavonoitler ve redüktör ozlar, meyvalarda ise bu bileşiklere ilaveten nişasta ve yağ varlığı klasik yöntemlerle belirlenmiştir. Bitkide kumarin ve furanokromon türevi bileşiklerin teshisi için dokuz farklı solvan sistemi kullanılarak yapılan ince tabaka kromatografisinde bitkinin topraküstü kısımları ve meyvalannda 4 hidroksi kumarin, umbelliferon ve kellin olduğu tayin edilmiştir. Bu bileşiklerin teşhisleri yüksek performanslı sıvı kromatografîsi ile yapılmıştır. Bu çalışmada RP- 18 kolon, UV dedektör (250 nm) kullamlmıştır. Bu yöntemle topraküstü kısımları ve meyvalanndaki kellin miktarı sırasıyla % 0.06 ve % 0.24 olarak bulunmuştur. Meyvalardan hazırlanan metanollü ekstredeki toplam furanokromon miktarı spektrofotometrik yöntemle % 4.77 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY Ammi visnaga (L.) Lam. is an annual herb growing naturally in Turkey and East Mediterranian Countries. In this study, pharmacognosic researches were carried on the aerial parts and fruits of this plant collected from Tavas-Kale along road side.Coumarins, flavonoids and reducing sugars were determined in the aerial parts and the fruits of the plant. The fruits contain also starch and fatty oil. These compounds were also analysed using HPLC. In this study RP-18 column, acetonitrile:water (35:65) as solvent system and UV detector (250 nm) were used and the amounts of khellin were determined in aerial parts and fruits of the plants as 0.06 % and 0.24 % respectively. The amount of total furanochromones in the methanolic extract of the fruit was 4.77 % by using spectrophotometric method calculated as khellin.