Mersin Halkevi
Mersin the peoples house
- Tez No: 101603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NÜKHET ADIYEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Halkevleri, Türkiye'de yeni yapılanmanın temel taşlarından biri olarak, Cumhuriyet rejiminin halkla bütünleşmesi ve Atatürk devrimlerinin eğitimsiz Anadolu halkına anlatılması amacıyla kurulur. Ulusal halk örgütlenmesi olan Halkevleri, Türkiye'nin bir çok yerinde açılarak, bulundukları alanlarda okulların yanında halk eğitimini üstlenmişlerdir. Mersin'de 24 Şubat 1933'te açılan Halkevi, dokuz şubesiyle çok önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Mersin Halkevi çatısı altında sorumluluk yüklenen vatandaşlar, büyük bir özveri ile köylerin en ücra yerlerine kadar giderek, sosyal, ekonomik, sağlık ve kültürel sahalarda faydalı çalışmalarda bulunmuşlardır. Mersin Halkevi, var olduğu süre içerisinde, halkın müzik, sinema, tiyatro gibi sanatsal ihtiyaçlarını gidermiş, bölgenin tarihi ile ilgili araştırmalar yapmış, sağlıklı nesillerin yetişmesi için her türlü spor etkinliklerinde bulunmuştur. Ulusal bilincin yerleşmesi için eğitim çalışmalarım sürdürmüş, yayın işleriyle ilgilenerek“İçel”adında bir dergi çıkarmış ve halka yararlı olabilecek kitapçıklar yayınlamıştır. Mersin Halkevi her yönüyle bölgenin bir kültür merkezi durumundaydı. Ancak II. Dünya Savaşı' mn olumsuz koşulları, Demokrat Parti' nin ağır eleştirileri ve maddi imkânsızlıklar Halkevinin faaliyetlerini yavaşlatmıştır. Atatürk'ün halkçılık ilkesinden doğan Halkevleri, ulusun geleceğe hazırlanması açısından önemli işlevleri bulunmaktaydı. Ancak 1950 seçimlerinde iş başına gelen Demokrat Parti bu kültür kuruluşlarını 8 Ağustos 1951 günü 5830 sayılı yasa ile kapatmıştır.
Özet (Çeviri)
Halkevleri were founded in 1932 being one of the cornerstones of the reconstruction process in Turkey. They played a very important role in realising the purpose of installing the Republicanism regime and Ataturk's revolutions to the uneducated people. Halkevleri which were people's national organizations were founded in many parts of Turkey and undertook the education of people along with the schools. Being one of these organizations, Mersin Halkevi was founded on 24th February, 1933; and had nine branches. From beginning to the end, besides finding solutions to the problems of the peasants', Mersin Halkevi was interested in their education, quenched people's artistic needs, made researches about the history of the district and organized sports activities in order to bring up healthy generations. Along with working to cause the citizens to get the national conscious, Mersin Halkevi also succeeded to be the voice of the environs by publishing a monthly magazine which is called as“İçel”and some booklets. The Halkevi was the cultural centre of Mersin with all the ways. But, the negative affects of the world war n, severe criticisms of Democratic Party and economic inadequacies were the reasons for Mersin Halkevi to slow down its activities. The Halkevleri which stemmed from the populism principle of Atatürk undertook an important responsibility for the preparation of the nation to the future. But,184 DP that formed the government of the country after the elections in 1950 closed down these cultur foundations according to the law numbered as 5830 on 8 August, 195 1.