Modifiye vanadyum kuantum noktalarının polifenol oksidaz (ppo) enzimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of modified vanadium quantum dots effects on the polyphenol oxidase (ppo) enzyme
  1. Tez No: 1016045
  2. Yazar: ŞEYDA KARAYAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında Polifenol oksidaz (PPO) enziminin saflaştırılma, aktivite ölçümleri ve modifiye vanadyum kuantum noktalarının sentez süreçlerinden bahsedilmiştir. PPO enzimi muz meyvesinde intraselüler halde bulunan bir enzimdir, bunu ekstraselüler hale getirip amonyum sülfat çöktürmesinin ardından Sepharose 4B-L- tirozin-p-amino benzoik asit kimyasal yapısına sahip afinite jeli kullanılarak saflaştırılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan muz meyvesi ithaldir ve Kocaeli ilinde bulunan marketlerden alınmıştır. Deneysel ölçümler spektrofotometri tarafından 0.ve 1. dakikadaki absorbans ölçümleri alınarak farklarından yararlanılmıştır. DMF1-DMF9 kodları arasında bulunan modifiye sentezli vanadyum kuantum noktaları olan inhibitörlerin, PPO enzimi üzerinde ki etkileri araştırılmıştır. Deneysel verilere dayanılarak % aktivite grafikleri oluşturulup bu bilgilere dayanarak IC50 değerleri hesaplanmıştır. Buna ek olarak yine aynı inhibitör türlerinin çalışmaları ile ek veriler oluşturularak inhibisyon türleri bulunarak Ki değerleri hesaplanmıştır. IC50 değeri 1058,7 μM olup en düşük değere sahip olan DMF9'un inhibitörünün daha güçlü olduğu çıkarımı yapılabilmektedir. Bununla birlikte 1394,3 μM ile en yüksek değere sahip olan DMF4'ün inhibitörü en zayıf olandır. Buna ek olarak yüksek afinite gösteren yani enzime en kolay bağlanan, unkompetitif inhibisyon türü ile en küçük Ki değerine sahip olan (553,5 μM) DMF2'dir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the purification of polyphenol oxidase (PPO), its activity measurements, and the synthesis processes of modified vanadium quantum dots were investigated. PPO is an enzyme that exists in an intracellular form in banana fruit; therefore, it was first converted into an extracellular form. Following enzyme extraction, ammonium sulfate precipitation was applied, and the purification process was subsequently carried out using an affinity gel with a Sepharose 4B–L-tyrosine–p- aminobenzoic acid chemical structure. The banana fruits used in this study were imported and purchased from local markets in Kocaeli, Türkiye. Experimental measurements were performed spectrophotometrically, and enzyme activity was determined by evaluating the differences between absorbance values recorded at 0 and 1 minute. The inhibitory effects of modified synthesized vanadium quantum dots, coded as DMF1–DMF9, on the PPO enzyme were investigated. Based on the experimental data, percentage activity graphs were generated, and IC₅₀ values were calculated accordingly. In addition, further kinetic studies were conducted using the same inhibitors to determine inhibition types, and Ki values were calculated. According to the results obtained, the inhibitor DMF9, with an IC₅₀ value of 1058.7 μM, exhibited the strongest inhibitory effect on the PPO enzyme. However, the inhibitor of DMF4, which has the highest value at 1394.3 μM, is the weakest. Moreover, DMF2 demonstrated the highest affinity for the enzyme, exhibiting an uncompetitive inhibition mechanism and the lowest Ki value (553.5 μM).