Probiyotik özelliklere sahip lactobacillus plantarum ve pediococcus pentosaceus bakterilerinin gıda kökenli gram-pozitif ve gram -negatif patojenlere karşı etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of lactobacillus plantarum and pediococcus pentosaceus bacteria with probiotic properties against food originated gram-positive and gramn negative pathogens
- Tez No: 1016046
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada esas olarak, Pediococcus pentosaceus ve Lactobacillus plantarum suşlarının, patojen bakterilerde biyofilm oluşumu ve patojen inhibisyonu üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Sonuçlar, bu laktik asit bakterilerinin planktonik ve biyofilm formları yanında süpernatantlarının da, biyofilm oluşumunu ve virülans genlerin ifadesini önemli ölçüde inhibe ettiğini ortaya koymuştur. LAB suşlarının biyofilm oluşturma yetenekleri incelendiğinde, P. pentosaceus ve Lb. plantarum suşlarında biyofilm oluşumunun inkübasyon süresi ile arttığı, 48 saatte zirveye ulaştığı ve ardından biyofilm yoğunluğunda bir azalma başladığı saptanmıştır. Özellikle, Lb. plantarum inkübasyon süresi boyunca sürekli olarak P. pentosaceus'tan daha yüksek biyofilm oluşum oranları sergilemiştir. Biyofilm oluşumu ve otoagregasyon oranları, inkübasyon süreleriyle paralel olarak artmış, 37°C'de 24 saatlik inkübasyonda en yüksek otoagregasyon oranı tespit edilmiştir. Koagregasyon testleri, P. pentosaceus ve Lb. plantarum'ın E. coli ve S. Typhimurium ile güçlü koagregasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Tarama elektron mikroskobu analizi, iki bakterinin oluşturduğu biyofilmlerde yapısal farklılıklar ortaya koymuştur. P. pentosaceus, kompakt ve düzenli biyofilm yapıları oluştururken, Lb. plantarum daha heterojen ve düzensiz biyofilm yapıları oluşturmuştur. Her iki bakterinin planktonik formları da, patojen üremesini inhibe etme yeteneğinde bulunmuştur. Lb. plantarum, E. coli ve P. aeruginosa üzerinde en güçlü inhibisyon etkisini gösterirken, P. pentosaceus S. Typhimurium üzerinde daha yüksek inhibisyon oranlarına sahip bulunmuştur. Süpernatantların antibakteriyel aktivitesi, nisin ile karşılaştırıldığında önemli antibakteriyel etkiler göstermiştir. Ayrıca, her iki laktik asit bakterisi de, S. Typhimurium'da biyofilm oluşumu üzerine etkili olmuş ve biyofilmle ilişkili (csgD ve adrA) ve virülansla ilişkili (invA, rpoS, hilA, spi, fliF) genlerin ifadesini önemli ölçüde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mainly the effects of Pediococcus pentosaceus and Lactobacillus plantarum strains on biofilm formation and pathogen inhibition were investigated. The results revealed that planktonic and biofilm forms of these lactic acid bacteria as well as their supernatants significantly inhibited biofilm formation and the expression of virulence genes. When the biofilm forming abilities of LAB strains were examined, it was found that biofilm formation in P. pentosaceus and Lb. plantarum strains increased with incubation time, reached a peak at 48 h, and then a decrease in biofilm density began. Especially, Lb. plantarum exhibited consistently higher biofilm formation rates than P. pentosaceus throughout the incubation period. Biofilm formation and autoaggregation rates increased in parallel with incubation times, and the highest autoaggregation rate was detected at 24 h of incubation at 37 °C. Coaggregation tests showed that P. pentosaceus and Lb. plantarum showed strong coaggregation with E. coli and S. Typhimurium. Scanning electron microscope analysis revealed structural differences in the biofilms formed by the two bacteria. While P. pentosaceus formed compact and regular biofilm structures, Lb. plantarum formed more heterogeneous and irregular biofilm structures. Planktonic forms of both bacteria were found to be capable of inhibiting pathogen growth. Lb. plantarum showed the strongest inhibitory effect on E. coli and P. aeruginosa, while P. pentosaceus had higher inhibition rates on S. Typhimurium. The antibacterial activity of the supernatants showed significant antibacterial effects compared to nisin. In addition, both lactic acid bacteria were effective on biofilm formation in S. Typhimurium and significantly decreased the expression of biofilm-related (csgD and adrA) and virulence-related (invA, rpoS, hilA, spi, fliF) genes.