Tonsillektomi cerrahisi olgularında transnazal sfenopalatin ganglion bloğu uygulamasının postoperatif ağrı ve iyileşme üzerine etkileri
Effects of transnasal sphenopalatine ganglion block on postoperative pain and recovery in patients undergoing tonsillectomy
  1. Tez No: 1016081
  2. Yazar: SIDDIK AYTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞIK, DOÇ. DR. HANZADE AYBÜKE ÜNAL ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tonsillektomi, dünya çapında en sık gerçekleştirilen cerrahilerden biri olup postoperatif ağrı ise tonsillektomi ilişkili morbiditenin başlıca nedenlerindendir. Bu çalışmada tonsillektomi olgularında transnazal sfenopalatin ganglion bloğunun postoperatif ağrı, opioid tüketimi ve iyileşme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, plasebo kontrollü ve çift kör olarak tasarlanan çalışmaya, ASA I–II, 12 yaş ve üzeri, elektif tonsillektomi planlanan 24 hasta dâhil edildi. Hastalar lidokain (n=11) ve salin/plasebo (n=13) gruplarına randomize edildi. Tüm hastalara aynı standart multimodal analjezi protokolü ve fentanil ile hasta kontrollü analjezi uygulandı; tek değişken olarak, pamuk aplikatörle gerçekleştirilen transnazal transmukozal blokta %5 lidokain ya da %0,9 salin kullanıldı. Blok, cerrahi öncesi preemptif olarak ve ekstübasyon öncesi olmak üzere iki aşamada uygulandı. Hastaların ağrı düzeyi Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS) ile, opioid tüketimi hasta kontrollü analjezi cihazı ile kümülatif olarak takip edildi. Hemodinamik parametreler ve sekonder klinik çıktılar ise perioperatif dönemde kaydedildi. Bulgular: Post-anestezik bakım ünitesine geliş anında NRS skorları lidokain grubunda anlamlı düzeyde düşük (3,27±1,68'e karşı 5,54±2,63; p=0,047); aynı zaman noktasında talep edilen ve uygulanan opioid bolus sayısı da anlamlı düzeyde azalmış (her ikisi için p=0,043; |r|=0,517) bulundu. Pre-ekstübasyon döneminde kalp atım hızı lidokain grubunda anlamlı düzeyde daha düşüktü (p=0,028) ve hemodinamik değerler genel olarak bu grupta daha düşük seyretme eğilimi gösterdi. Diğer zaman noktalarında gruplar arası farklar istatistiksel anlamlılığa ulaşmamakla birlikte, ölçülen tüm parametrelerde sayısal eğilimler lidokain grubu lehine korundu. Sekonder klinik çıktılarda anlamlı fark saptanmadı; primer kanama hiçbir hastada gözlenmedi ve gruplar arasında komplikasyon açısından belirgin farklılık izlenmedi. Sonuç: Transnazal transmukozal sfenopalatin ganglion bloğu, tonsillektomide erken postoperatif ağrıyı ve opioid tüketimini azaltan; uygulanması kolay, düşük maliyetli, özel ekipman gerektirmeyen ve güvenli bir analjezik yöntem olarak değerlendirilebilir. Bulguların daha geniş örneklemli ve çok merkezli randomize çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Tonsillectomy is one of the most frequently performed surgeries worldwide, and postoperative pain is among the leading causes of tonsillectomy-related morbidity. This study aimed to evaluate the effects of transnasal sphenopalatine ganglion block on postoperative pain, opioid consumption, and recovery in patients undergoing tonsillectomy. Materials and Methods: This prospective, randomized, placebo-controlled, double-blind study included 24 patients aged 12 years and older, classified as ASA I–II, who were scheduled for elective tonsillectomy. Patients were randomized into a lidocaine group (n=11) and a saline/placebo group (n=13). All patients received the same standardized multimodal analgesia protocol and fentanyl-based patient-controlled analgesia; the only variable was the use of either 5% lidocaine or 0.9% saline in the transnasal transmucosal block performed with a cotton applicator. The block was administered in two stages: preemptively before surgery and prior to extubation. Pain levels were assessed using the Numerical Rating Scale (NRS), and opioid consumption was monitored cumulatively via the patient-controlled analgesia device. Hemodynamic parameters and secondary clinical outcomes were recorded during the perioperative period. Results: Upon arrival at the post-anesthesia care unit, NRS scores were significantly lower in the lidocaine group (3.27±1.68 vs. 5.54±2.63; p=0.047); at the same time point, the number of demanded and delivered opioid boluses was also significantly reduced (p=0.043 for both; |r|=0.517). During the pre-extubation period, heart rate was significantly lower in the lidocaine group (p=0.028), and hemodynamic values generally tended to be lower in this group. Although between-group differences at other time points did not reach statistical significance, numerical trends across all measured parameters consistently favored the lidocaine group. No significant differences were found in secondary clinical outcomes; primary hemorrhage was not observed in any patient, and no notable difference in complications was seen between the groups. Conclusion: Transnasal transmucosal sphenopalatine ganglion block can be regarded as a safe, easy-to-apply, low-cost analgesic method that requires no special equipment and reduces early postoperative pain and opioid consumption in tonsillectomy. These findings should be confirmed by larger, multicenter randomized trials.