Madde bağımlılığında kişi merkezli ergoterapi müdahalesinin okupasyonel performans ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a person-centered occupational therapy intervetion on occupational performans and quality of life in substance addiction: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1016082
  2. Yazar: CEREN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, madde bağımlılığı tanısıyla özel bir hastanenin AMATEM servisinde yatarak tedavi gören bireylerde kişi merkezli ergoterapi müdahalesinin okupasyonel performans, performansa ilişkin memnuniyet, depresyon, algılanan stres, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Randomize kontrollü desenle gerçekleştirilen araştırmaya 52 katılımcı dâhil edilmiş; katılımcılar müdahale ve kontrol gruplarına 26'şar kişi olarak ayrılmıştır. Müdahale grubuna hastanede kaldıkları 15–20 günlük süreç boyunca her gün 45 dakika kişi merkezli ergoterapi programı uygulanmış, kontrol grubu standart tedaviye devam etmiştir. Veriler müdahale öncesi ve sonrasında toplanmıştır. Okupasyonel performans ve memnuniyet KAPÖ ile, depresyon, algılanan stres, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi ise ilgili standart ölçeklerle değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde uygun istatistiksel testler kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p<0.05 kabul edilmiştir. Bulgular, müdahale grubunda KAPÖ performans ve memnuniyet puanlarında anlamlı artış, algılanan stres düzeyinde ise anlamlı azalma olduğunu göstermiştir. Depresyon ve uyku kalitesi puanlarında anlamlı değişim bulunmamıştır. Yaşam kalitesinin bazı alt boyutlarında müdahale grubu lehine anlamlı gelişmeler belirlenmiştir. Sonuç olarak, kişi merkezli ergoterapi müdahalesinin madde bağımlılığı olan bireylerde okupasyonel performansı, memnuniyeti, algılanan stres düzeyini ve yaşam kalitesinin bazı alanlarını desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of a client-centered occupational therapy intervention on occupational performance, satisfaction with performance, depression, perceived stress, sleep quality, and quality of life in individuals receiving inpatient treatment for substance use disorder in the AMATEM unit of a private hospital. The randomized controlled study included 52 participants, assigned equally to intervention and control groups. The intervention group received a client-centered occupational therapy program for 45 minutes daily during their 15–20-day hospital stay, while the control group continued standard treatment. Data were collected before and after the intervention. Occupational performance and satisfaction were assessed using the Canadian Occupational Performance Measure, while depression, perceived stress, sleep quality, and quality of life were evaluated using relevant standardized scales. Appropriate statistical tests were used for data analysis, and p<0.05 was accepted as significant. The findings showed significant increases in occupational performance and satisfaction scores and a significant decrease in perceived stress in the intervention group. No significant change was found in depression and sleep quality scores. Significant improvements were observed in some subdimensions of quality of life in favor of the intervention group. In conclusion, the client-centered occupational therapy intervention was found to support occupational performance, satisfaction with performance, perceived stress level, and some areas of quality of life in individuals with substance use disorder.