Kliniğimizde son on yıl içerisinde over kanseri nedeni ile tedavi gören hastaların malignensi risk indekslerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of malignancy risk indexes of patients treated for ovarian cancer in our clinic in the last ten years
- Tez No: 1016087
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE GÜL HİLALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adneksiyel kitle saptanan hastalarda maligniteyi öngörmede tarama testi olarak kullanılabilen Malignite Risk İndeksi (RMI) skorunun tanısal performansını kendi kliniğimizde tedavi gören hastalarımızda değerlendirmek ve bizim hastalarımıza özgü en uygun kesme (cut-off) değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 ile Aralık 2024 tarihleri arasında kliniğimizde adneksiyel kitle ön tanısı ile opere edilen 74 malign ve 72 benign olmak üzere toplam 146 hastanın klinik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ultrasonografi bulguları, menopoz durumu ve serum CA-125 düzeyleri kullanılarak RMI skorları hesaplanmıştır. CA-125 ve RMI skorlarının malign ve benign vakaları ayırt etmedeki tanısal performansı, ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrisi analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Malign ve benign gruplar arasında yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Malign grupta RMI skoru ve CA-125 düzeyleri, benign gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Çalışmamızda RMI için en dengeli tanısal performansı sağlayan optimal kesme değeri ≥150 (%75,7 duyarlılık, %86,1 özgüllük) olarak saptanmış olup; geleneksel olarak kabul gören ≥200 kesme değerinin özgüllüğü (%100) yüksek olmasına rağmen duyarlılığı (%70,3) düşük bulunmuştur. Sonuç: Literatürde jinekolojik onkolojiye sevk kriteri olarak kabul gören RMI ≥200 değeri tarama amaçlı kullanımda yetersiz kalabilmekte olup, popülasyonumuz için en dengeli kesişim noktası RMI ≥150 olarak değerlendirilmiştir. Doğru belirteç eşiklerinin saptanması, özellikle premenopozal hastalarda gereksiz radikal cerrahilerden kaçınılarak over rezervinin ve doğurganlığın korunması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the diagnostic performance of Risk of Malignancy Index (RMI) score in predicting malignancy in patients with adnexal masses, and to determine the optimal cut-off value specific to the study population. Materials and Methods: A retrospective cohort study was conducted evaluating the data of 146 patients (74 malignant and 72 benign) who were operated on with a preliminary diagnosis of an adnexal mass in our clinic between January 2015 and December 2024. RMI scores were calculated based on a combination of ultrasound findings, menopausal status, and serum CA-125 levels. The diagnostic performances of CA-125 and RMI scores in differentiating between malignant and benign cases were evaluated using Receiver Operating Characteristic (ROC) curve analysis. Results: There was no statistically significant difference between the malignant and benign groups in terms of age and Body Mass Index (BMI) (p>0.05). RMI scores and CA-125 levels were significantly higher in the malignant group compared to the benign group (p<0.001). ROC analysis revealed that CA-125 (AUC = 0.924) demonstrated a significantly superior diagnostic performance compared to the RMI score (AUC = 0.778). The optimal cut-off value providing the most balanced diagnostic performance for RMI was identified as ≥150 (75.7% sensitivity, 86.1% specificity); whereas the traditionally accepted cut-off of ≥200 had high specificity (100%) but limited clinical utility due to its low sensitivity (70.3%). Conclusion: CA-125 has a superior predictive power compared to RMI in differentiating between benign and malignant adnexal masses. While the widely accepted referral threshold of RMI ≥200 may be insufficient for screening purposes, the optimal balanced threshold for our population was determined to be RMI ≥150. Establishing accurate biomarker thresholds is of critical importance to prevent unnecessary radical surgeries and to preserve ovarian reserve and fertility, especially in premenopausal patients.