Amfizemli hastalarda endobronşial sarmallar ile hacim küçültme işleminin solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Volume reduction with endobronchial coils at patients with severe emphysema , treatment effects on pulmonary functions and quality of life
- Tez No: 396333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Son on yıl içerisinde ileri evre kronik obstrüktif akciğer hastalığında uygulanan ve çeşitli oranlarda başarılı oldukları gösterilmiş olan çok sayıda bronkoskopik endobronşial akciğer hacim küçültücü yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Kliniği'nde ileri evre kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı hastalara uygulamakta olduğumuz endobronşial sarmallara (coil) ait deneyimimizi yayımladık. METOD: Çalışmamıza 2012 yılından itibaren ileri evre kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı koyulmuş ve kliniğimizce endobronşial sarmal uygulaması yapılmış hastalar dahil edilmiş ve bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, solunum fonksiyon testleri, işlem sonrası morbidite ve mortalite değerleri, işlem öncesi ve sonrasına ait (6 aylık) altı dakika yürüme testi değerleri, mMRC test skoru değerleri, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği değerleri incelenmiştir. İşlem öncesi ve işlem sonrası değerlerinin analizinde eşleştirilmiş örneklem T test ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. BULGULAR: Ocak 2012 ve Aralık 2014 tarihleri arasında kliniğimizde 14 tanesi her iki akciğerine olmak üzere 46 hastaya (45 erkek, 1 kadın) toplam 60 işlem uygulanmıştır. Hastaların ortalama yaşı 61,5 (StD=8), ortalama sigara kullanımı öyküleri 65,8 paket/yıl olarak hesaplanmıştır. Hastalara ait işlem öncesi ve işlem sonrası ölçülen değerler tablo1'de özetlenmiştir. İşlem başına ortalama 10,8 (9-15) sarmal yerleştirilmiştir. (Sağ akciğer üst lob = 34, sol akciğer üst lob = 19, sağ akciğer alt lob = 3, sol akciğer alt lob 4 işlem) Hastalara ait ortalama takip süresi12,6 aydır (+/-5,6 ay). Klinik tecrübemizde major komplikasyon yaşanmamıştır. İşlem sonrasındaki ilk 30 gün içerisinde 3 hastada kronik obstüktif akciğer hastalığı alevlenmesi, 2 hastada pnömoni, 1 hastada işlem öncesinde mevcut olan nörolojik hastalığın alevlenmesi saptanmıştır. 1 hasta takip edildiği süre içerisinde işlem sonrasındaki 6. ayda akciğer nakli esnasında, 2 hasta da kronik obstrüktif akciğer hastalığına bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeni ile kaybedilmiştir. SONUÇ: Endobronşial sarmal uygulaması ileri evre kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı hastalarda uygun olan hasta grubunda akciğer hacim küçültücü cerrahi ile mukayese edildiğinde daha düşük mortalite ve morbidite ile beraber hastaların solunum fonksiyonlarında ve yaşam kalitelerinde belirgin olumlu sonuçlar vaad eden bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Over the last decade, several endobronchial lung volume reduction (ELVR) procedures for advanced chronic obstructive lung disease (COPD) have been developed with variable success rates. In this report we present our instutition's experience with Endobronchial Coils (EC) for advanced COPD. Methods: All patients who underwent ELVR with EC for advanced COPD since 2012 were recorded in a prospective database. Age, gender, PFTs, postoperative morbidity, mortality, preoperative and postoperative (6 months) 6-minute-walking-tests (6MWT), mMRC scores, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) scores were recorded. Preoperative and postoperative means were compared with paired T test, using SPSS 20.0 software. Results: Between 2012 and 2014 years, 46 patients (45 male, 1 female) underwent 60 EC procedures (14 patients had bilateral coils). Mean age was 61,5 (StD=8), patients had average 65,8 pack years of smoking history. Pre and postoperative functional studies are shown in Table 1. Average of 10,8 (9-15) coils were inserted per lobe ( RUL=34, LUL=19, RLL=3, LLL=4) Mean follow up time is 12,6 months (+/-5,6) While no immediate major postoperative complications occured, 3 patients experienced COPD flare up, 2 had pneumonia, 1 had execerbation of previous seizure disorder within 30 days of their procedures. 1 patient died at 6 months, due to complications from lung transplant procedure and 2 patient die because of respiratory failure due to advanced COPD. Conclusion: EC offers satisfactory COPD palliation/stablization for appropriate patiens with lower morbidity/mortality than conventional lung volume reduction surgery. Endobronchial coiling leads significant improvement in quality of life and comparable improvements in objective functional measurements.