Serebral palsili çocuklarda dental tedavilerin oral mikrobiyotaya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dental treatments on oral microbiota in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 1016120
  2. Yazar: ALAZ OYA ERENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Serebral palsili (SP) çocuklarda supragingival dental plak mikrobiyota profilinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve dental rehabilitasyonun oral mikrobiyota kompozisyonu, klinik parametreler ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin 12 aylık boylamsal izlemle değerlendirilmesidir. Yöntem: Prospektif kontrollü çalışmaya SP'li çocuklar, dmft/DMFT eşleştirmeli sağlıklı kontroller ve çürüksüz referans grubu dahil edilmiştir. Plak örnekleri başlangıçta (T0) ve dental rehabilitasyon sonrasında 3. (T1), 6. (T2) ve 12. (T3) aylarda toplanarak Illumina NovaSeq 6000 platformunda 16S rRNA V3-V4 bölgesi dizilenmiştir. Klinik takiplerde Plak İndeksi (Pİ), Gingival İndeks (Gİ), tedavi başarısı, ECOHIS ve POQL ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizde Mann-Whitney U, Wilcoxon ve Friedman testleri ile PERMANOVA, ANOSIM ve LEfSe analizi uygulanmıştır. Bulgular: SP grubunda 12. aydaki Gİ skorları başlangıca göre anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,022). Dental tedavi başarısı her iki grupta yüksek seyretmiş, gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. ECOHIS skorlarında gruplar arası anlamlı fark bulunmazken, POQL ebeveyn skorlarında her iki grupta ve çocuk skorlarında kontrol grubunda anlamlı iyileşme kaydedilmiştir. Alfa çeşitlilikte T1'de SP-çürüksüz ve T2'de kontrol-çürüksüz karşılaştırmalarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Beta çeşitlilikte SP ve kontrol grupları T0–T2'de çürüksüz referanstan ayrışmış; T3'te bu ayrışma kaybolmuştur. Cins düzeyinde Streptococcus ve Veillonella baskın bulunurken, LEfSe ile SP grubunda Porphyromonas, Prevotella ve Anaeroglobus geminatus yüksek diferansiyel bolluk göstermiştir. Sonuç: SP'li çocuklarda dental rehabilitasyon ebeveyn algısına dayalı yaşam kalitesini anlamlı düzeyde iyileştirmektedir. Ancak mikrobiyotanın tedavilere direnç göstermesi ve patojen yükünün yüksek seyretmesi, mekanik işlemlerin oral disbiyozu tek başına çözemediğini göstermektedir. Bu bulgu, pedodontide bireysel oromotor fonksiyon odaklı risk değerlendirmesini, klinik tedavilerin flora modülatörleriyle desteklenmesini ve erkenden düzenli takibi zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the supragingival plaque microbiota of children with cerebral palsy (CP) with healthy controls and evaluate the effect of dental rehabilitation on microbiota composition, clinical parameters, and quality of life over 12 months. Methods: This prospective controlled study included CP children, dmft/DMFT-matched healthy controls, and a caries-free reference group. Plaque samples were collected at baseline (T0) and at 3 (T1), 6 (T2), and 12 (T3) months post-rehabilitation and sequenced on the Illumina NovaSeq 6000 platform targeting the 16S rRNA V3-V4 region. Clinical assessments included Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), treatment success, ECOHIS, and POQL scales. Mann-Whitney U, Wilcoxon, Friedman, PERMANOVA, ANOSIM, and LEfSe analyses were applied. Results: GI scores in the CP group were significantly higher at 12 months versus baseline (p=0.022). Treatment success remained high in both groups, with no significant intergroup difference at any timepoint. No intergroup difference was found in ECOHIS scores; significant improvement in POQL parent scores was recorded in both groups, and in child scores within the control group. Alpha diversity differed significantly at T1 between CP and caries-free groups and at T2 between control and caries-free groups. Beta diversity showed phylogenetic divergence of both groups from the caries-free reference at T0–T2, resolving by T3. At the genus level, Streptococcus and Veillonella were dominant, while LEfSe identified Porphyromonas, Prevotella, and Anaeroglobus geminatus as differentially abundant in the CP group. Conclusion: Dental rehabilitation significantly improves parent-perceived quality of life in CP children. However, microbiota resistance and sustained pathogen burden indicate mechanical interventions alone cannot resolve dysbiosis, necessitating oromotor function-based risk assessment, flora modulators, and regular follow-up.