Serebral palsi' li çocuklarda oklüzyonun model analizi ile incelenmesi, çürük oluşum sıklığı, periodontal durum ve kas disfonksiyonlarının değerlendirilmesi
Investigation of occlusion via cast analysis and evaluation of the dental caries prevalance, periodontal status and muscle dysfunctions in children with cerebral palsy
- Tez No: 204101
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, zihinsel ve fiziksel engelliler grubunun önemli bir parçasını oluşturan Serebral Palsi'li bireylerin ağız diş sağlığı, dentofasiyal, oklüzal gelişim ve durumu ile dental tedavi ihtiyaçlarının tespit edilmesi amaçlandı.Araştırmamızda, çalışma grubunu 7-16 yaş grubunda (11,82±2,62) (ort+ss); SP'ye eşlik eden başka herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan 45 Serebral Palsi'li çocuk, kontrol grubunu ise aynı yaş grubunda 45 sağlıklı çocuk oluşturdu. Her iki grubun genel sistemik durumları, beslenme şekilleri, oral hijyen alışkanlıkları ve fluorid kullanımları değerlendirildikten sonra klinik şartlarda ağız-içi muayeneleri yapılarak gingival indeks, plak indeks, gingival hiperplazi indeksi, DMF-T, DMF-S, df-t ve df-s değerleri, erozyon, hipoplazi, dental travma, dudak kapanışı yetersizliği ve kontrolsüz salya akışı varlığı incelendi. Oklüzal değerlendirme ve model analizinde kullanılmak üzere her iki grubun silikon ölçü maddesiyle alt üst çene ölçüleri alındı.Gruplar arasında oral hijyen alışkanlıkları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmezken SP'li çocuklarda gingival indeks değerlerinin ve plak indeksi değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. SP grubunda hipoplazi, erozyon ve dental travma görülme sıklığı da anlamlı derecede yüksek olarak gözlemlendi.Oklüzal değerlendirme ve model analizi bulgularına göre SP'li çocuklarda Sınıf II kapanış, ön açık kapanış ve overjet anlamlı derecede yüksek oranda gözlendi. Model üzerinde yapılan ark uzunluğu ölçümlerinde ise SP'li çocukların ark uzunluğu ve toplam ark çevresel uzunluğu değerlerinin sağlıklı çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu saptandı (p=0,0001).Bulgularımız, SP'li çocuklarda ağız diş sağlığı sorunlarının ihmal edilen ağız hijyeni ve dental değerlendirmelerle birlikte, ağız diş yapısal problemlerinin ve oklüzal düzensizliklerin de kümülatif bir sonucu olduğunu açıkça göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to evaluate the oral health status, dentofacial and occlusal development of individuals suffering Cerebral Palsy, which is the most common cause of the childhood disability, in order to make an assessment about their dental health needs.The study group consisted of 45 children with CP aged between 8-16 years (11,82±2,62) (mean+sd) with no other systemic disturbances accompanying CP; and the control group included 45 healthy children resembling the study group regarding age and gender. After both groups were evaluated regarding their systemic health, nutrition, oral hygiene habits and fluoride consumption, a clinical intra-oral examination was done to investigate the gingival, plaque and gingival hyperplasia indices, DMF-T, DMF-S, dft and dfs scores and the presence of the dental erosion and trauma, enamel hypoplasia, lip incompetence and drooling. Silicon impressions were obtained from both upper and lower jaws to be used in cast analysis and occlusal evaluation.While oral hygiene habits did not differ between groups, the gingival and plaque indices scores were significantly higher in the CP group. Also the prevalance of enamel hypoplasia, dental erosion and trauma were appeared to be significantly higher in the CP group.The occlusal evaluation and cast analysis data revealed that SP children presented significantly more Class II type of occlusion, anterior open-bite and overjet. Dental arch length and circumference values appeared to be higher as well in the CP group (p=0,0001).The results of this investigation revealed that the oral health problems of the children with CP is a cumulative score of the neglected oral hygiene as well as the dental and occlusal developmental irregularities.