Normal İşiten Bireylerde P300 Testi İle Müzik Algısının Karşılaştırılması
Comparison of music perception with P300 test in normal-hearing individuals
- Tez No: 1016136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, normal işitmeye sahip müzisyen olmayan bireylerde Mini Müzik Algılama Becerileri Profili (Mini-PROMS) ile ölçülen müzikal algı becerileri ile P300 işitsel uyarılmış potansiyelinin latans ve amplitüd parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 18-30 yaş aralığında, normal işitme eşiklerine sahip ve profesyonel müzik eğitimi almamış 39 kadın (%54,2) ve 33 erkek (%45,8) olmak üzere toplam 72 genç yetişkinle yürütülmüştür. Müzikal algı becerileri Mini-PROMS ile değerlendirilmiş, P300 ölçümleri oddball paradigması kullanılarak tone-burst uyaranlar eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Mini-PROMS toplam skoru ile P300 parametreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak akort alt boyutu ile sağ kulak P300 latansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p= 0,025). Kadın katılımcılarda akort ve vurgu, erkek katılımcılarda ise tempo alt boyutunun P300 parametreleriyle anlamlı ilişki sergilediği görülmüştür. Müzikal algı düzeyi yüksek grubun sağ kulak P300 latans değerlerinin düşük gruba kıyasla anlamlı düzeyde uzun olduğu belirlenmiştir (p= 0,019). Bulgular, müzikal algı ile P300 yanıtları arasındaki ilişkinin alt boyuta, cinsiyete ve kulak lateralizasyonuna göre farklılaşan çok boyutlu bir yapı sergilediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between music perception skills measured by the Mini Profile of Music Perception Skills (Mini-PROMS) and the latency and amplitude parameters of the P300 auditory evoked potential in normal-hearing non-musician individuals. The study was conducted with 72 young adults (39 females, 33 males) aged 18–30 years with normal hearing thresholds and no professional music training. Music perception skills were assessed using the Mini-PROMS, and P300 responses were recorded using an oddball paradigm with tone-burst stimuli. No significant relationship was found between the Mini-PROMS total score and P300 parameters. However, a significant positive correlation was found between the tuning subtest and right-ear P300 latency (p= 0.025). In female participants, the tuning and accent subtests, and in male participants, the tempo subtest showed significant associations with P300 parameters. The right-ear P300 latency values of the high music perception group were significantly longer than those of the low group (p= 0.019). The findings indicate that the relationship between music perception and P300 responses reflects a multidimensional structure varying by subtest, gender, and ear lateralization.