Kafein ağızda çalkalama yönteminin voleybolda dar alan oyun performansına ve psikofizyolojik yanıtlarına etkisi
The effect of caffein mouth rinsing method on small sided game performance and psychophysiological responses in volleyball
  1. Tez No: 1016137
  2. Yazar: GAMZE YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kafein (Kaf) ağızda çalkalama yönteminin 4'e 4 dar alan oyunları (DAO) esnasında performans ve psikofizyolojik yanıtlara etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada katılımcıların tüm deneysel koşullara dahil edildiği tek gruplu, tekrarlı ölçüm deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu amatör olarak voleybol oynayan 24 genç kadın (yaş: 17.33  2.43 yıl; boy: 161.58  5.66 cm; kilo: 56.04  11.54 kg; vücut kütle indeksi: 21.40  4.04 kg*boy2) oluşturmaktadır. Her bir katılımcı için rastgele belirlenmiştir. Rastgele atama işlemi, tarafsız ve basit rastgelelik prensiplerine dayalı olarak randomizer.org web aracı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcılarda aralıklı antrenman günlerinde 4 set 5 dk oyun ve 2 dk dinlenme, sürekli antrenman günlerinde ise 20 dk oyun ve dinlenme olmaksızın tek setten oluşan DAO formatı oynatılmıştır. Çalışmada katılımcılara, oyunlardan önce kafein kullanacağımız günlerde (2seans) dar alan oyunu başlamadan 30 sn önce kafein ağızda çalkalama yapılmıştır. 200 ml su içerisine 200 mg kafeinin karıştırılıp 200 ml suyun tamamı bitecek şekilde ağızda çalkalanması istenmiştir. Diğer günlerde ise plasebo etkisi olması için yine 200 ml su içerisinde bir tane tatlandırıcı çözeltilerek 200 ml suyun tamamı bitecek şekilde ağızda çalkalama yapılması istenmiştir. DAO sırasında performans değişkenleri sporcuların kollarına takılı saatler ve göğüs bantları ile takip edilmiştir. Teknik aktiviteler yüksek çözünürlüklü kameralarla kaydedilmiştir. Aralıklı ve sürekli oyunlarında öncesi ve sonrasında sporcuların Brunel ruh hali ölçeklerine verilen yanıtlar alınmıştır. Aralıklı oyununda setler arası 2 dk'lık dinlenmeler sırasında katılımcıların zihinsel çaba skalası, algılanan zorluk derecesi (AZD) ve egzersiz keyfi ölçeği doldurulmuştur. Sürekli oyun sonrasında ise katılımcıların zihinsel çaba skalası, algılanan zorluk derecesi (AZD) ve egzersiz keyfi ölçeği doldurulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, psikofizyolojik yanıtlar açısından KAHort, zihinsel çaba, keyif ve AZD parametreleri ile tüm koşullarda kızgınlık, şaşkınlık ve yorgunluk ruh hallerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Fakat canlılık, depresyon ile gerginlik boyutlarında anlamlı değişiklikler olduğunu tespit edilmiştir (p<0.05).Ayrıca KAHmaks değerleri plasebo-sürekli oyun (PLA-SÜR) formatında anlamlı düzeyde bir fark olduğu saptanmıştır (p<0.05). Teknik performans parametreleri incelendiğinde ise başarılı ve başarısız pas sayıları açısından incelenen durumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir (p<0.05). KAF-ARA oyun formatında başarısız pas sayısı daha fazla iken, KAF-SÜR formatında ise başarılı pas sayısı daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Sonuç olarak yapılan mevcut çalışma, kafein ağızda çalkalama yönteminin voleybolcularda teknik ve psikofizyolojik açıdan farklı oyun formatlarında etkisinin uygulama biçimlerine göre farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of caffeine (CAF) mouth rinse method on performance and psychophysiological responses during 4v4 small-sided games (SSG). In this study, a single-group repeated-measures experimental design was used, in which all participants were included in all experimental conditions. The study group consisted of 24 young female athletes who play volleyball at the amateur level (age: 17.33 ± 2.43 years; height: 161.58 ± 5.66 cm; weight: 56.04 ± 11.54 kg; body mass index: 21.40 ± 4.04 kg*m²). Each participant was randomly assigned. The random assignment was performed using the randomizer.org web tool, based on impartial and simple randomization principles. On intermittent training days, participants played 4 sets of 5 minutes of games with 2 minutes of rest, and on continuous training days, a single set of 20 minutes of game without rest was applied in the SSG format. In the study, on the days when caffeine was used (2 sessions), a caffeine mouth rinse was applied 30 seconds before the start of the small-sided game. Participants were asked to rinse their mouths with a solution prepared by mixing 200 mg of caffeine into 200 ml of water and to consume the entire 200 ml. On the other days, in order to create a placebo effect, a sweetener was dissolved in 200 ml of water, and participants were again asked to rinse their mouths with the full 200 ml. During the SSG, performance variables were monitored using wrist-worn watches and chest straps. Technical activities were recorded with high-resolution cameras. Before and after both intermittent and continuous games, responses to the Brunel Mood Scale were collected. During the 2-minute rest intervals between sets in the intermittent format, participants filled out the Mental Effort Scale, Rating of Perceived Exertion (RPE), and Physical Activity Enjoyment Scale. After the continuous format, the same three scales were completed again by the participants. According to the findings, no significant difference was found in KAHort, mental effort, enjoyment, and RPE parameters, as well as in mood states such as anger, confusion, and fatigue in all conditions (p > 0.05). However, significant changes were found in the mood states of vigor, depression, and tension (p < 0.05). Additionally, a significant difference was found in KAHmax values in the placebo-continuous game (PLA-CON) format (p < 0.05). When technical performance parameters were examined, statistically significant differences were found in the number of successful and unsuccessful passes between conditions (p < 0.05). While the number of unsuccessful passes was higher in the CAF-INT game format, the number of successful passes was higher in the CAF-CON format (p > 0.05). As a result, the present study revealed that the caffeine mouth rinse method may produce different effects on technical and psychophysiological outcomes in volleyball players depending on the application formats.