İzomaltüloz, maltodekstrin ve kafein çözeltilerinin ağızda çalkalama yönteminin reaksiyon zamanına etkisi
The effect of isomaltulose, maltodextrin and caffeine solutions on the reaction time of the mouth rinse method
  1. Tez No: 755603
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKMAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN RUDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı izomaltüloz (İZO), maltodekstrin (MALT) ve kafein (KAF) çözeltilerinin ağızda çalkalanmasının reaksiyon zamanına (RZ) etkisini karşılaştırmaktır. Tekrarlı ve tek kör gerçekleştirilen bu çalışmada, 30 sağlıklı antrene kadın ve erkek sporcuya her gün 25 ml'lik 6 farklı çözeltiden biri (%2,4 KAF, %6,4 MALT, %6,4 İZO, KAF+İZO ve KAF+MALT kombinasyonu ile plasebo (su)) ağızda 10 saniye çalkalatılmıştır. Görsel reaksiyon hızı, 5 kez farklı zaman aralığında yanan ışığa dokunma ile tepki verilerek ölçüldü (Newtest 1000, Finlandiya) ve ortalaması alındı. Ayrıca katılımcıların duygu durumları (mod), sabahçıl-akşamcıl tipi özellikleri, günlük KAF alım miktarları, uykululuk durumları ve fiziksel aktivite (FA) düzeyleri anketler ile değerlendirildi, bu verilerin RZ'ye etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of mouth rinsing of isomaltulose (ISO), maltodextrin (MALT) and caffeine (CAF) solutions on reaction time (RT). In this repetitive and single-blind study, 30 healthy female and male athletes were given one of 6 different solutions (2.4% KAF, 6.4% MALT, 6.4% IZO, KAF+IZO and KAF+MALT combination and placebo (water)) was rinsed in the mouth for 10 seconds every day. Visual RT was measured by touching the lit light at 5 different time intervals (Newtest 1000, Finland) and averaged. In addition, the mod, morning-evening type characteristics, daily CAF consumption amounts, sleepiness status and physical activity (FA) levels of the participants were evaluated with questionnaires, and the effects of these data on the RT test results were researched.