Sağlıklı işiten bireylerde triton paradoks algısı ile p300 potansiyelleri arasındaki ilişki
The relationship between the perception of the tritone paradox and p300 potentials in normal-hearing individuals
- Tez No: 1016138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
İşitsel illüzyonlar, beynin çelişkili sesleri nasıl anlamlandırdığını ve belirsiz frekansları içsel referanslarla nasıl çözdüğünü görmek için önemli bir araçtır. Bu illüzyonlardan biri olan triton paradoksu, perde yönü belirsiz Shepard tonlarının kişiler tarafından yükselen ya da alçalan olarak farklı algılanmasıyla ortaya çıkar ve işitsel algıdaki bireysel farklılıkları net bir şekilde gösterir. Bu çalışma, triton paradoksundaki algı yönü ile merkezi işitsel işlemleme süreçleri arasındaki bağı elektrofizyolojik düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, anadili Türkçe olan 54'ü kadın (%51.9) ve 50'si erkek (%48.1) toplam 104 sağlıklı birey katılmıştır. Katılımcıların işitme profilleri odyolojik testlerle doğrulanmış, paradoks algı yönleri belirlenmiş ve bu yönlerin P300 amplitüd ve latans değerleriyle ilişkisi aktif oddball paradigması kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, triton 3. ses çiftini yükselen algılayan grubun sol kulak P300 amplitüdleri, alçalan algılayanlara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p = 0.037). Bu durum, bireylerin belirsiz sesleri kodlarken kendi zihinsel şablonlarına bağlı olarak beyinde farklı nöral stratejiler kullandığını göstermektedir. Sonuç olarak, işitsel algının yalnızca dışsal akustik uyaranlara değil, içsel bilişsel süreçlere de dayanan dinamik bir mekanizma olduğu görülmektedir. Bu sonuçların, merkezi işitsel işlemleme süreçlerinin incelenmesinde, bireye özgü nörofizyolojik ve zihinsel şablonları temel alan yenilikçi çalışmalara öncülük etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Auditory illusions provide an important framework for examining how the brain interprets conflicting sounds and resolves ambiguous frequency information through internal references. One such illusion, the tritone paradox, occurs when Shepard tones with ambiguous pitch direction are perceived differently across individuals as either ascending or descending, thereby clearly demonstrating individual differences in auditory perception. This study aimed to investigate the relationship between perceptual direction in the tritone paradox and central auditory processing mechanisms at the electrophysiological level. A total of 104 healthy individuals, including 54 females (51.9%) and 50 males (48.1%), all of whom were native Turkish speakers, participated in the study. Participants' auditory profiles were confirmed through audiological assessments, their perceptual direction in the tritone paradox was determined, and the relationship between these perceptual patterns and P300 amplitude and latency values was analyzed using an active oddball paradigm. The findings showed that participants who perceived the third tritone pair as ascending had significantly higher left-ear P300 amplitudes than those who perceived it as descending (p = 0.037). This finding suggests that individuals may employ different neural strategies when encoding ambiguous sounds, depending on their internal perceptual templates. Overall, the results indicate that auditory perception is not solely determined by external acoustic input, but also reflects a dynamic mechanism shaped by internal cognitive processes. These findings are expected to contribute to future innovative studies on central auditory processing by highlighting the importance of individualized neurophysiological patterns and internal perceptual templates.