İnmeli hastalarda konvansiyonel nörolojik rehabilitasyona eklenen ayna terapisi, repetitif transkraniyal manyetik stimülasyon ve robot yardımlı el terapisinin üst ekstremite fonksiyonları, yaşam kalitesi ve ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of mirror therapy, repetitive transcranial magnetic stimulation, and robot assisted hand therapy added to conventional neurological rehabilitation on upper extremity function, quality of life, and pain in stroke patients
- Tez No: 1016140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada inmeli hastalarda konvansiyonel nörolojik rehabilitasyona (KNR) eklenen ayna terapisi (AT), Repetitif Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (rTMS) ve robot yardımlı el terapisinin (RYET) üst ekstremite motor iyileşme düzeyi, yaşam kalitesi, ağrı ve ilişkili klinik parametreler üzerindeki kısa dönem etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif, randomize, değerlendirici kör, paralel üç kollu çalışmaya klinik ve radyolojik olarak doğrulanmış 120 inmeli hasta dahil edildi. Hastalar AT, rTMS ve RYET gruplarına 1:1:1 oranında randomize edildi ve her grupta 40 hasta yer aldı. Tüm gruplara 4 hafta boyunca haftada 5 gün, toplam 20 seans KNR uygulandı. KNR'ye ek olarak hastalar, randomize edildikleri çalışma koluna göre toplam 20 seans AT, rTMS veya RYET programına alındı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 4. hafta sonunda yapıldı. Primer ölçüt FMA-UE idi. Sürekli değişkenler için grup, zaman ve grup × zaman etkileşimi iki yönlü karma desenli tekrarlı ölçümler varyans analizi ile değerlendirildi. Anlamlı grup × zaman etkileşimi saptanan değişkenlerde Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Tüm gruplarda T0-T1 arasında üst ekstremite motor fonksiyonları, el becerisi, ağrı, nöropatik ağrı semptomları, anksiyete düzeyi ve bazı nörofizyolojik parametrelerde iyileşme gözlendi. FMA-UE için zaman etkisi ve grup × zaman etkileşimi anlamlı bulundu [F(2,117)=7,086; p=0,001]. FMA-UE'deki değişim rTMS ve RYET gruplarında AT grubuna göre daha yüksekti (her ikisi için p=0,002); rTMS ile RYET arasında anlamlı fark yoktu (p=0,555). Kutu ve Blok Testi, ABILHAND, VAS, DN4, LANSS ve BAÖ'de grup × zaman etkileşimi anlamlıydı; ancak Bonferroni düzeltmeli karşılaştırmalarda yöntemler arasında tutarlı üstünlük gösterilemedi. NHPT, PUKİ, İME, MEP latansı ve MEP amplitüdünde yalnızca zaman etkisi anlamlı bulundu. İEÖ 3.0, SS-QoL, BİE ve MAS'ta gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ciddi advers olay veya tedaviyle ilişkilendirilebilecek yan etki bildirilmedi. Sonuç: Dört haftalık izlem sonunda tüm gruplarda çoğu klinik parametre ve bazı elektrofizyolojik ölçümlerde iyileşme gözlendi; gruplar arası değerlendirmede ise FMA-UE iyileşmesi rTMS ve RYET gruplarında AT'ye göre daha belirgindi. Bununla birlikte, bulgular bu yöntemlerin kısa dönem klinik iyileşmeye katkı sağlayabileceğini, ancak sekonder ölçütlerde gruplar arasında belirgin üstünlük bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study compared the short-term effects of mirror therapy (MT), repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS), and robot-assisted hand therapy (RAHT) added to conventional neurological rehabilitation (CNR) on upper extremity motor recovery, quality of life, pain, and related clinical parameters in patients with stroke. Materials and Methods: This single-center, prospective, randomized, assessor-blinded, parallel-group, three-arm study included 120 patients with clinically and radiologically confirmed stroke. Patients were randomized 1:1:1 into the MT, rTMS, and RAHT groups, with 40 patients per group. All groups received CNR five days per week for four weeks, totaling 20 sessions. In addition to CNR, patients received a total of 20 sessions of MT, rTMS, or RAHT according to their randomized study arm. Assessments were performed pre-treatment and at week 4. The primary outcome measure was the FMA-UE. Continuous variables were analyzed for group, time, and group × time effects using two-way mixed-design repeated-measures ANOVA. Bonferroni-corrected pairwise tests were used when group × time interaction was significant. Results: All groups improved from T0 to T1 in upper extremity motor function, manual dexterity, pain, neuropathic pain symptoms, anxiety, and some neurophysiological parameters. For FMA-UE, the time effect and group × time interaction were significant [F(2,117)=7.086; p=0.001]. The change in FMA-UE was greater in the rTMS and RAHT groups than in the MT group (p=0.002 for both), with no significant difference between rTMS and RAHT (p=0.555). Although the group × time interaction was significant for the Box and Block Test, ABILHAND, VAS, DN4, LANSS, and BAI, Bonferroni-corrected comparisons did not demonstrate consistent superiority of any treatment method over the others. Only the time effect was significant for the NHPT, PSQI, RMT, MEP latency, and MEP amplitude. SIS 3.0, SS-QoL, BRS, and MAS did not differ between groups. No serious adverse events or treatment-related side effects were reported. Conclusion: At the end of the four-week follow-up, improvements were observed in most clinical parameters and some electrophysiological measures within all treatment groups, while between-group evaluation showed more pronounced FMA-UE improvement in the rTMS and RAHT groups than in the MT group. Nevertheless, these methods may contribute to short-term clinical improvement, although no significant superiority was demonstrated among the groups in secondary outcomes.