İnmeli hastalarda nörogelişimsel tedaviye ek olarak uygulanan robotik ve konvansiyonel yürüme eğitiminin denge, mobilite ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of robotic and conventional gait training in addition to neurodevelopmental treatment on balance, mobility and health related quality of life in patients with stroke
- Tez No: 445520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, inmeli hastalarda NGT-Bobath temelli nörolojik rehabilitasyon programına ek uygulanan robotik cihaz ile yürüme eğitiminin ve konvansiyonel yürüme eğitiminin denge, mobilite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Kronik inmeli 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Otuz iki hasta NGT-Bobath temelli nörolojik rehabilitasyon programına ek uygulanan robotik cihaz ile yürüme eğitimine ve kalan 32 kişi konvansiyonel yürüme eğitimine alındı. Hastalara, demografik bilgileri kaydedildikten sonra Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Rivermead Mobilite İndeksi (RMİ), Berg Denge Testi (BDT) ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) uygulandı. Her iki gruptaki tüm hastalar 30 seans NGT-Bobath tedavisi aldı. Robotik cihaz ile yürüme eğitimi alan gruptaki hastalar gün aşırı olacak şekilde haftada 3 gün, toplam 15 seans robotik cihaz ile yürüme eğitimine, konvansiyonel yürüme eğitimi alan gruptaki hastalar ise gün aşırı olacak şekilde haftada 3 gün, toplam 15 seans konvansiyonel yürüme eğitimine alındı. Otuz seans sonunda değerlendirmeler tekrarlandı. Tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında, her iki grupta denge, mobilite ve yaşam kalitesinde anlamlı gelişmeler kaydedildi (p < 0,05). Her iki grup tedavi öncesi ve tedavi sonrası gelişme değerleri açısından karşılaştırıldığında ise fark olmadığı görüldü (p> 0,05). Sonuç olarak inmeli hastaların rehabilitasyonunda NGT-Bobath yöntemine ek olarak uygulanan robotik cihaz ile yürüme ve konvansiyonel yürüme eğitiminin denge, mobilite ve yaşam kalitesindeki gelişmede etkin olduğu ve her iki yöntemin de klinikte güvenle kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of robotic gait training and conventional gait training in addition to neurological rehabilitation programme based on NDT-Bobath approach on balance, mobility and quality of life in hemiplegic patients. A total of 64 chronic hemiplegic patients were included to study. Thirty-two patients participated the neurological rehabilitation programme based on NDT-Bobath approach and robotic gait training in addition and the other 32 patients participated the neurological rehabilitation programme based on NDT-Bobath approach and conventional gait training in addition. After recording the demografic data, Timed-Up and Go Test, Rivermead Mobility Index, Berg Balance Test and Nottingham Health Profile were used to evaluate balance, mobility and quality of life. All patients in two different groups participated 30 sessions of NDT-Bobath approach. Patients in robotic gait group participated a total of 15 sessions of robotic gait training, 3 times in a week in addition to NDT-Bobath approach and patients in conventional gait training participated a total of 15 sessions conventional gait training, 3 times in a week in addition to NDT-Bobath approach. After 30 sessions of treatment, the same evaluation programme was applied to all patients again. There were significant improvements (p< 0,05) in balance, mobility and quality of life between baseline and after treatment in both groups. After the comparison of the differences of all parameters between the baseline and after treatment, there were no significant difference between two groups (p> 0,05). In conclusion, both of the conventional gait training and robotic gait training in addition to NDT-Bobath approach are effective in rehabilitation of the hemiplegic patients' balance, mobility and quality of life and their application in clinic is reliable.